Women's Health poleca:

Jak tabletka antykoncepcyjna wpływa na Twoje ciało i zdrowie?

Poleć ten artykuł:

Ta malutka pigułka może dużo więcej niż tylko zapobiegać ciąży. Zobacz, jak antykoncepcja hormonalna wpływa – niekoniecznie niekorzystnie – na Twoją wagę, cerę, kości, nastrój i atrakcyjność w oczach facetów.

Pierwsze kobiety, które stosowały tabletki antykoncepcyjne (w latach sześćdziesiątych), były zachwycone ich możliwościami zmiany każdego aspektu ich życia (wolność reprodukcyjna, hurra!). Jednak dzisiejsze przedstawicielki płci pięknej nie dbają tak bardzo o możliwości, jakie niesie ze sobą tak powszechna antykoncepcja hormonalna. A powinny! Okazuje się, że pigułka może wpływać na wszystko: od kości i mózgu, po – oczywiście – seksapil.

Tabletka działa, oszukując Twoje ciało (dzięki syntetycznym wersjom kobiecych hormonów: estrogenu i progesteronu) i sprawiając, by wydawało mu się, że już nastąpiła owulacja. Innymi słowy, Twoje jajniki nie wypuszczają (jak powinno być co miesiąc) jajeczka, ale ciało myśli, że tak się stało. Cały ten proces brzmi niezbyt skomplikowanie, ale to tylko pozory. Stałe poziomy nadwyżek hormonów przepływających przez Twój krwiobieg mogą zdziałać o wiele więcej niż tylko zastopować na chwilę proces reprodukcji.

Jak tabletka zmienia Twój wygląd?

Ostatnie badania potwierdzają, że pigułka antykoncepcyjna może zmienić Twój wygląd (ale bez przesady – jeśli jesteś drobną blondynką, nie staniesz się nagle rosłą brunetką!). Wszystko dzięki nowym jej rodzajom, z mniejszymi dawkami hormonów.

Cera (prawie) idealna

Przez długi czas krążyło przekonanie, że tabletka antykoncepcyjna może łagodzić trądzikową cerę. I rzeczywiście, badania pokazują, że syntetyczny estrogen może aktywować produkcję białka SHBG (wiążącego hormony płciowe), które z kolei obniża poziom testosteronu. Ponieważ testosteron podnosi w Twoim organizmie poziom sebum (substancja zatykająca pory i prowadząca tym samym do powstawania pryszczy), im mniej u Ciebie tego hormonu – tym czystsza jest Twoja skóra.

Odwieczny problem przybierania na wadze

Rzeczywiście, kiedyś było tak, że przyjmując tabletki mogłaś się spodziewać, że wskazówka wagi będzie przesuwać się coraz dalej i dalej. Pierwsze rodzaje pigułek były naładowane estrogenem, który może sprawiać, że nerki zaczną nasilać zatrzymywanie wody w organizmie. Efekt? Puchniemy w oczach. Mnóstwo syntetycznych estrogenów może również pobudzać wzrost tkankę budującą piersi, co oczywiście prowadzi do zwiększenia rozmiaru miseczki (tu akurat nie będziemy narzekać).

Jednak ostatnie badania pokazują, że tabletki o małym stężeniu hormonów (o połowę mniejszym niż w tych pierwszych wersjach) są tak samo efektywne w kwestii zapobiegania ciąży, jak ich wypełnione po brzegi hormonami poprzedniczki.

Poza tym badania University of Massachusetts dowiodły, że kobiety przyjmujące tabletki o obniżonej zawartości hormonów wcale nie przybrały na wadze. „Prawda jest jednak taka, że pomimo tego zapewnienia, wizja zyskania dodatkowych kilogramów wciąż jest głównym czynnikiem przeważającym szalę na niekorzyść antykoncepcji hormonalnej przy pytaniu: brać czy nie brać?” – mówi dr Suzanne Gilberg-Lenz, ginekolog-położnik z Beverly Hills.

Tagi: tabletki antykoncepcyjne | antykoncepcja hormonalna | antykoncepcja hormonalna a zdrowie

Oceń artykuł:

2.70

Skomentuj (3)

Losia

przez ~Losia,
2016-10-20 21:54:52

Wiecie co? Na mnie wpływa bardzo korzystnie. Wiem, że mój ginekolog przepisał mi odpowiednie tabletki - czuję się po nich dobrze. Do tego poprawiła mi się kondycja skóry i włosów. Pamiętajcie, żeby zwrócić uwagę lekarzowi, jeśli odczuwacie jakikolwiek dyskomfort, waszym zdaniem związany z tabletkami.

Kinia

przez ~Kinia,
2016-06-21 07:30:43

Ja biorę tabletki a siostra miała raka jajnika. .. powinnam się bać?

kalka

przez ~kalka,
2016-06-06 07:48:21

Z tym rakiem to jest bardziej tak, że u młodych kobiet 20-30 lat podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników, natomiast u starszych 40-50 nawet go obniża. Ryzyko dodatkowo bardzo wzrasta kiedy jest mutacja w genie BRCA1, odpowiadającym za bardzo podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworu. Dane ze szpitalnego zakładu genetyki.

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij