Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Jak działa wkładka domaciczna (IUD)? [antykoncepcja dla kobiet]

Wkładka domaciczna (jeden z jej rodzajów potocznie nazywany jest spiralą) to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Nim się na nią zdecydujesz, dowiedz się, jak działa, czy zatrzymuje okres i jaka jest jej rzeczywista skuteczność.

wkładka domaciczna antykoncepcja fot. shutterstock.com

Jak działa wkładka domaciczna (IUD)?

Wkładki (IUD), tzw. spirale, najczęściej mają kształt litery Y lub T. Zakłada je lekarz. Wkładka chroni przed niechcianą ciążą nawet przez 5 lat. Są dwa rodzaje wkładek.

 1. Tańsze, z miedzianym drucikiem (tzw. spirale), który wywołuje stan zapalny i napływ leukocytów zapobiegających zapłodnieniu.
 2. Droższe, hormonalne, uwalniają mikroskopijne dawki hormonów, które zapobiegają zagnieżdżeniu się jajeczka i utrudniają życie polemnikom na podobnej zasadzie, jak w przypadku pigułek.

Skuteczność wkładki: 99%

Warto wiedzieć

Wkładka z lewonorgestrelem może na całe lata uwolnić Cię od tamponów, podpasek i PMS.

 • Na receptę? Tak
 • Antykoncepcja hormonalna? Tak
 • Cena: od 50 zł do nawet 1000 zł

Jak często trzeba kontrolować umiejscowienie wkładki domacicznej i czym grozi niedopilnowanie terminów?

"Położenie wkładki antykoncepcyjnej (IUD) powinno być skontrolowane po założeniu oraz po 4 i 12 tygodniach. Przesunięcie lub wypadnięcie wkładki obserwuje się głównie w pierwszych miesiącach po jej założeniu. Pacjentki, u których nitki IUD są niewidoczne, powinny mieć wykonane badanie USG. Przesunięcie bądź wypadnięcie IUD lub zbyt długie noszenie jednej wkładki może być powodem ciąży wewnątrz- lub zewnętrzmacicznej czy też jej wrośnięcia do mięśnia macicy" –  wyjaśnia dr n. med. Ewie Surynt – ginekolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Czy hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne zawsze zatrzymują okres?

"IUD z lewonorgestrelem (LNG) nie zawsze hamuje krwawienie miesiączkowe –  tłumaczy dr n. med. Ewie Surynt – ginekolog z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.  Obecnie w Polsce są dostępne dwa typy IUD z LNG: dla pacjentek, które rodziły z dawką LNG 52 mg, oraz dla nierodek o mniejszym rozmiarze, a tym samym z mniejszą dawką LNG (13,5 mg). U pacjentek z IUD z mniejszą dawką LNG miesiączki mogą się zdarzać, ale są skąpsze. Natomiast w przypadku dawki 52 mg miesiączek często w ogóle nie ma przez cały czas stosowania tej formy antykoncepcji".

WH 06/2016

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ooo to bardzo Ci współczuje :( niemniej jednak uważam, że to kwestia źle założonej wkładki :/ Ja mam wkładkę hormonalna od 6 miesięcy i jest wszystko w porządku.
  ~Sadka, 2017-05-18 21:11:44
 • avatar
  zgłoś
  Rzeczywista skuteczność jest taka... Wlaśnie leżę w szpitalu, zaszlam w ciążę pozamaciczna. W wyniku czego krwiak w jamie brzusznej i objawy otrzewnowe. Mogło skończyć się różnie, w porę otrzymałam pomoc. Także zależy kto jakie ma szczęście. No ja już spirali podziekuje...mimo że jedna z najlepszych na rynku.
  ~Ja, 2017-05-17 21:45:32
 • avatar
  zgłoś
  W zeszłym roku zdecydowałam się na wkładkę hormonalną levosert. Okres mam o wiele słabszy ale za to bardzo regularny co dla mnie jest dużym plusem. Jak dla mnie to bardzo wygodne rozwiązanie dla kobiet, które nie planują ciąży przez najbliższe parę lat.Juz od razu po założeniu wkładki ginekolog sprawdza poprzez badanie USG czy dobrze ją założył.
  ~Kamalia, 2017-05-17 14:26:03
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij