Women's Health poleca:

Jak działa kobiecy mózg

Poleć ten artykuł:

Przez długi czas obiektem zainteresowania nauki był tylko mózg mężczyzny. Dopiero od niedawna neurolodzy dokładniej zbadali mózg kobiety i stwierdzili, że różnice rzeczywiście istnieją. Zobaczmy, jak zrobić z tego użytek.

Czy naprawdę faceci rodzą się z talentem do parkowania tyłem i umiejętnością obsługi wiertarki, a my od urodzenia lepiej rozróżniamy odcienie niebieskiego i buty modne od niemodnych? To seksistowskie stereotypy, czy może naprawdę nasz mózg różni się od mózgu mężczyzny?

Jakieś 30 lat temu furorę na świecie zrobiła książka Anne Moir i Davida Jessela pod tytułem „Płeć mózgu”. Autorzy, powołując się na wyniki ówczesnych badań, dowodzili, że różnice między kobietą a mężczyzną pod względem charakterystycznych zachowań, upodobań, zdolności i emocjonalności wynikają przede wszystkim z biologii mózgu.

Na kształtowanie mózgu w życiu płodowym wywierają wpływ hormony i to właśnie (a nie uwarunkowania historyczne i społeczne) jest powodem podstawowych różnic między ludźmi.

Ale okazuje się, że według radykalnych genderystów takie podejście do neurologii jest niepoprawne politycznie. Gdyby społeczeństwo nie wywierało na nas presji, wciskając nam w dzieciństwie do ręki lalki zamiast autek, na studiach inżynierskich byłoby 50% kobiet. Ale nie będziemy się wdawać w ideologiczne spory. Sprawdźmy, co mówi współczesna nauka.

Mózg kobiety a mózg mężczyzny: czy 10% to dużo czy mało?

Mózg kobiety jest średnio o 1/10 mniejszy od mózgu męskiego. Ale spokojnie. Większy objętościowo mózg niekoniecznie przekłada się na wyższą inteligencję. Gdyby tak było, najbystrzejszym stworzeniem na świecie byłby kaszalot z mózgiem pięciokrotnie większym od naszego.

Na mózgi męskie i kobiece działają inne hormony. Mężczyźni mają wyższy poziom androgenów (męskich hormonów płciowych z testosteronem na czele). Na nasz mózg z kolei działają w większym stopniu estrogen i progesteron. „Hormony są odpowiedzialne za niektóre różnice, ale nie wyjaśniają wszystkiego” – mówi ostrożnie dr Larry Cahill, neurobiolog z University of California.

Krótko mówiąc, są w mózgu obszary, w których te różnice zaznaczają się bardziej niż w innych. Ciekawostka – trwa debata między naukowcami nad uwarunkowaniami tych różnic. Tym, co stwierdzono na pewno, są nieco inne reakcje naszych mózgów na psychostymulanty. Czyli mózg kobiety nieco inaczej reaguje na leki oraz na narkotyki.

Podobnie rzecz się ma w przypadku chorób. Dr Cahill podkreśla, że np. obraz schizofrenii czy psychozy różni się między płciami. Co ciekawe, przez lata obowiązującym modelem mózgu był mózg męski. Większość badań neurologicznych przeprowadzano – uwaga, uwaga – na mózgach szczurzych samców.

Jak tłumaczy to neurolog dr Kim Felmingham, męskie mózgi były łatwiejsze do badań: „Jeżeli weźmiemy grupę samców w podobnym wieku w dowolnym dniu miesiąca, ich mózgi są mniej więcej podobne. Natomiast w przypadku samic mózgi różniły się w zależności od dnia cyklu”.

Oglądając mózgi pod mikroskopem, widzimy, że różnice płciowe występują w obrębie płatów, gdzie mieszczą się ośrodki zawiadujące wyższymi zdolnościami poznawczymi (m.in. pamięcią, rozwiązywaniem problemów, podejmowaniem decyzji).

Neurobiolog uzbrojony w skalpel widzi, że niektóre fragmenty kory mózgowej są cieńsze u kobiet, różnią się też proporcje między substancją białą i szarą. Badacze potrafi ą naprawdę skakać sobie do oczu, dyskutując nad znaczeniem tych różnic. Ale neurologia to jedno, a nasze doświadczenie to drugie.

Każda z nas chyba widzi nieuzbrojonym okiem, że nasi partnerzy różnią się od nas w sposób charakterystyczny. I rozmawiając o tym z koleżankami, dochodzimy do wniosku, że przejawiają „typowo męskie” zachowania. Np. spróbuj przestawić mleko w lodówce na inną półkę niż zwykle – Twój facet nigdy go nie znajdzie.

Zresztą te różnice są często eksploatowane przez popkulturę – weźmy wszystkie te poradniki bazujące na klasyku „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus” Johna Graya. Tak zwana popnauka też na wszystkie strony obraca powszechną wiedzę, że chłopcy są lepsi w matematyce, a dziewczynki w polskim, że „kobiety częściej płaczą, a faceci lepiej czytają mapy”.

Ale dla świadomej kobiety może to być tak samo płytkie i wkurzające, jak postać głupiej blondynki. Głównie dlatego, że te stereotypy są dla kobiet często dołujące.

 

Tagi: mózg kobiety

Oceń artykuł:

4.80

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij