Women's Health poleca:

Ile powinno się spać i inne fakty zdrowotne

Poleć ten artykuł:

Nie musisz być wybitną matematyczką, by zapamiętać tych kilka cyferek. A warto wbić je sobie do głowy na stałe, bo dzięki nim będziesz mogła długo cieszyć się pełnią życia. Zobacz, ile spać, jak często jadać mięso i na ile lampek wina możesz sobie pozwolić tygodniowo.

W szkole nauczyli Cię odmieniać przez przypadki, co to jest dwumian Newtona i gdzie szukać na mapie przylądka Dobrej Nadziei, ale jakoś zapomnieli nauczyć, co jest dobre dla Ciebie. Ile jeść, co, kiedy spać, ile trenować itp., żeby być zdrową.

Na chwilę więc wyręczymy zapracowanych realizacją programów nauczycieli i uzupełnimy braki. Nie martw się, nie będziemy robić kartkówek, więc nie musisz nic notować – oto najważniejsze cyferki Twojego życia. Czarno na białym. 

7 godzin snu na dobę

Za mało? 

Opublikowane w zeszłym roku badania uczonych z University of California wykazały, że ograniczenie długości snu poniżej 6 godzin na dobę zwiększa czterokrotnie ryzyko złapania przeziębienia, a wiele innych badań dowodzi, że odpowiednia dawka snu poprawia nastrój, chroni przed chorobami serca, a nawet zapobiega tyciu.

No dobrze, ale ostatnio spałaś do południa, a i tak obudziłaś się senna jak mucha w środku zimy. Czy za dużo snu to też niezdrowo? I owszem. Uczeni z Warwick University przeanalizowali dane trwającego 10 lat badania dużej grupy ludzi i odkryli, że ci, którzy spali więcej niż 8 godzin na dobę, mieli dokładnie tak samo podwyższone ryzyko przedwczesnej śmierci jak ci, którzy spali mniej niż 6 h.

Idealnie

Celuj w siedem godzin. To w końcu więcej niż 6 i mniej niż 8. Gdyby logika Cię nie przekonała, posłuchaj autorytetu. Prof. Shawn Youngstedt z Arizona University, zajmujący się wpływem snu na zdrowie, mówi: „Jeśli chcesz żyć jak najdłużej i jak najmniej chorować, śpij siedem godzin”.

Co więcej, badanie z 2013 roku wykazało, że im dłużej śpisz, tym lepiej pracuje Twój mózg. Ale wzrost nie trwa w nieskończoność: szczyt przypada na 7 godzin, później zdolności poznawcze znów maleją.

Zobacz także, jak sypiać lepiej i poznaj 4 wrogów głównych dobrego snu.

Tagi: ile powinno się spać | fakty naukowe

Oceń artykuł:

3.80

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij