Women's Health poleca:

Ile pić wody i inne fakty zdrowotne

Poleć ten artykuł:

Ile wody pić dziennie? Jak często sięgać po filiżankę kawy i owoce? Kiedy jest najlepsza pora na seks, trening siłowy, drzemkę i zakupy? Zebraliśmy dla Ciebie najnowsze doniesienia ze świata nauki, dzięki którym będziesz zdrowsza, piękniejsza i szczęśliwsza.

4 kawy dziennie

Aż tyle?

Wiele badań wskazuje na to, że wypijanie powyżej 5 kaw dziennie może powodować trwały wzrost ciśnienia, a poziom cholesterolu nawet o 8%. Z drugiej strony istnieje też szereg badań podkreślających prozdrowotne właściwości kawy – m.in. kawa chroni Twoje serce, obniża ryzyko depresji i zachorowania na cukrzycę.

Idealnie

6 kaw dziennie Cię oczywiście nie zabije, ale eksperci są zdania, że idealna dawka to cztery filiżanki na dzień. Wg badania dr Elizabeth Mostofsky z Harvardu, opublikowanego w piśmie „ Circulation”, cztery filiżanki espresso chronią serce w największym stopniu.

Rzadko pijesz kawę w filiżance? Jeśli wolisz tę z sieciowych kawiarni, wypijaj dwie – to mniej więcej taka sama dawka kofeiny. Jeśli masz problemy z cholesterolem, pij kawę filtrowaną – ona podnosi LDL w najmniejszym stopniu.  

Zobacz także, co kryje się w jednej saszetce kawy instant zanim znów po nią sięgniesz.

1,4 litra wody dziennie

Nie za mało?

Jak donosi pismo „Obesity”, woda świetnie sprawdza się w usuwaniu toksyn z organizmu, ułatwianiu trawienia i przyspieszaniu odchudzania. Z eksperymentu uczonych z Loughborough University wynika też, że odwodnienie osłabia także koncentrację podczas jazdy. Kierowcy, którzy pili tylko 25 ml wody na godzinę, popełniali mniej więcej tyle błędów, co ci na lekkim rauszu.

Ale czy przypadkiem nie przesadzamy z tym piciem wody zawsze i wszędzie? „British Journal of Sports Medicine” donosi, że nieustanne popijanie wody grozi tzw. hiponatremią, czyli niedoborem sodu w organizmie, co może prowadzić nawet do śmierci. Co zalecają uczeni? Zdrowy rozsądek, czyli: pij wtedy, gdy chce Ci się pić, a nie wtedy, gdy uważasz, że powinnaś.

Idealnie

Prof. Tom Sanders, dietetyk z King’s College w Londynie, radzi, by trzymać się zaleceń 2 litrów wody dziennie, ale przypomina, że wodę pozyskujemy nie tylko z napojów, więc optymalnie jest wypijać 1,4 litra w postaci płynu. Około 600 ml wody dostarczasz sobie z jedzeniem.  

Poznaj również pozostałe fakty dotyczące zdrowia.

Tagi: ile pić wody | fakty naukowe

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (1)

szurka

przez ~szurka,
2016-09-08 18:23:55

Bardzo istotny jest też fakt, jaka wode sie wybiera. osobiscie stosuje veroni hydration ponieważ procudent podaje wszytskie parametry na opakowaniu,zreszta jest ona dokladie oczyszczona wiec mam pewnosc ze dostarczam oragznimowi wszytsko co najlepsze.

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij