Women's Health poleca:

Figura a DNA: czy geny można oszukać?

Poleć ten artykuł:

Boisz się, że z czasem Twoja zgrabna sylwetka zacznie nabierać kształtów? Zastanawiasz się, czy Twój płaski brzuch i szczupłe uda w przyszłości będą przypominać krągłości mamy? Postanowiliśmy zbadać, na ile takie obawy są uzasadnione i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy geny można oszukać.

Od zawsze słyszałaś, że Ty i mama jesteście jak dwie krople wody, że skóra zdjęta, że wyglądasz jak jej kopia. To, co was różni, to oczywiście wiek i – choć to już jest mniej oczywiste – waga. Pytanie więc, czy to wielkie podobieństwo oznacza, że za dwadzieścia kilka lat będziesz mieć dużo więcej centymetrów w pasie i udach – tak jak ona dziś? 

Jednym z milszych wspomnień Basi z dzieciństwa jest pieczenie ciast z mamą. Krzątały się w kuchni odziane w fartuszki, zlizując śmietankowy krem z drewnianych łyżek. Mama długo wyglądała jak jej starsza siostra.

Niestety, z czasem zaczęła nabierać kształtów i zgrabna do tej pory figura zniknęła na zawsze. Dorastająca Basia zaczęła się martwić, że ona też w końcu nieuchronnie przytyje. Dziś już wie, że niepotrzebnie. Geny to nie fatum, można je oszukać.  

Próbując wyobrazić sobie, jak będziesz wyglądać za 20 lat, pomyśl o czymś więcej niż tylko o sylwetce swojej mamy. Badania sugerują, że choć 80% tego, jak wyglądasz (kolor włosów, skóry, kształt sylwetki), determinują geny, istotną rolę odgrywa też środowisko, w którym żyjesz i Twój styl życia, w tym również żywieniowe wybory.

Nawet jeśli na starych zdjęciach mama wygląda identycznie jak Ty teraz, nie oznacza to, że za parę lat będziesz wyglądać jak ona w tej chwili. Dorastałyście w zupełnie różnych środowiskach, a eksperci mówią, że ta różnica może mieć ogromny wpływ na Twoje ciało.  

Tagi: zgrabna sylwetka | dieta | odchudzanie

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij