Women's Health poleca:

Fakty i mity o ciąży

Poleć ten artykuł:

Wiele z ciążowych "faktów", które słyszymy zewsząd, gdy spodziewamy się dziecka, nie znajduje żadnego naukowego potwierdzenia. Oto 10 najczęściej powtarzanych mitów o ciąży, które z rzetelną wiedzą mają niewiele wspólnego.

Myślisz, że kwestię bocianów i kapusty masz już opanowaną? Okazuje się, że większość naszej wiedzy na temat ciąży opiera się na powtarzanych z pełnym przekonaniem opowieściach babć, ciotek i gospodyń domowych, a nie na naukowej wiedzy. Dlaczego nie powinnyśmy wierzyć tradycyjnym historyjkom – i czego rzeczywiście się spodziewać, kiedy się spodziewasz? Przygotuj się na zaskoczenie.

Mit nr 1: Ciąża trwa 9 miesięcy

Prawda: Tak naprawdę długość okresu ciąży może różnić się u poszczególnych kobiet aż o 5 tygodni – podają badania z 2013 roku opublikowane w specjalistycznym piśmie „Human Reproduction”. Dzień porodu może być uzależniony od Twojego wieku, wagi oraz mnóstwa innych czynników.

Mit nr 2: Seks w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku

Prawda: „Prawie w żadnym przypadku seks nie może zaszkodzić Twojemu maleństwu” – mówi profesor ginekologii, doktor Shari Brasner. Są oczywiście wyjątki: jeśli Twoje łożysko jest ułożone pomiędzy szyjką macicy a pochwą albo jesteś w grupie zagrożonej przedwczesnym porodem, skonsultuj się z lekarzem przed przejściem do dzieła.

Mit nr 3: Nie możesz urodzić naturalnie po cesarskim cięciu

Prawda: „Chociaż są dowody na to, że naturalny poród po cesarskim cięciu jest nieco bardziej ryzykowny niż powtórne cięcie, rodzenie siłami natury jest dla wielu kobiet rozsądnym rozwiązaniem” – mówi Brasner. Oczywiście, w podjęciu decyzji powinien Ci pomóc lekarz - z nim omów wszystkie plusy i minusy, zanim jeszcze trafisz na porodówkę.

Tagi: ciąża fakty | ciąża mity | mity o ciąży

Oceń artykuł:

3.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij