Women's Health poleca:

Diagnoza online: czym skutkuje sprawdzanie objawów choroby przez internet

Poleć ten artykuł:

Jest blisko, jest za darmo i można mu zadawać dowolną ilość pytań. Ale zaufanie mu może Cię kosztować sporo kasy, nerwów, a nawet życie. Zobacz, do czego może prowadzić sprawdzanie objawów choroby w internecie.

Od dwóch dni dręczy Cię czkawka. Mogłabyś pójść do przychodni, ale tam trzeba się rejestrować, a Ty potrzebujesz rozwiązania natychmiast. Wystarczy kilka sekund, żeby wpisać symptomy do wyszukiwarki... i kilka więcej, żeby dowiedzieć się, że te dokuczliwe skurcze gardła mogą być objawem zatoru płucnego. Lub wylewu. A nawet raka.

Wizyta

Według badania Gemius w sierpniu 2014 roku przez internet próbowało się zdiagnozować 1,5 miliona Polaków. Kobiety częściej niż mężczyźni.

W zasadzie nie ma w tym nic złego. Prawie wszyscy dziś szukamy informacji w sieci, więc odruchowo to właśnie do niej zwracamy się, by wyszukać symptomy, diagnozy i sposoby leczenia. Ale jest też sporo minusów. Ciemną stroną wyszukiwania informacji medycznych w sieci jest to, że ludzie zaczynają się bać.

Badania Baylor University of Waco wykazały, że prawie połowa szukających po przeczytaniu rezultatów wyszukiwania jest bardziej zaniepokojona niż wcześniej. Łatwo zrozumieć, dlaczego - tysiące „medycznych” stron, blogów, a nawet haseł w Wikipedii dostarcza niejasnych lub wywołujących panikę informacji.

Czasami zbyt wyczerpujących, by laik mógł je zrozumieć, czasami zaś zwyczajnie nieprawdziwych. Nawet całkiem spokojny, zdrowy na umyśle i inteligentny człowiek może się przestraszyć, gdy po wpisaniu błahego objawu wyskakuje mu informacja, że ten symptom może oznaczać nowotwór.

Sprawdź w naszym teście, czy cierpisz na cyberchondrię.

Basia

Basia od tygodni była przemęczona. W internecie znalazła dokładny opis swoich objawów i diagnozę: zespół chronicznego zmęczenia. Zamówiła tonę suplementów i faszerowała się nimi codziennie.

Poprawa nie nastąpiła. Trzy miesiące później zwykłe badanie krwi zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu ujawniło prawdziwą przyczynę złego samopoczucia - anemię.

Lęk to bardzo silna motywacja do szukania informacji. Badania pokazują, że prawie jedna trzecia osób, które wyszukują medyczne terminy, zaczyna spokojnie, ale potem spirala strachu się nakręca - ból brzucha prowadzi do informacji o wrzodach, wrzody żołądka do krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawienie z przewodu pokarmowego do nowotworów jelita.

Tagi: cyberchondria | hipochondria | diagnoza online

Oceń artykuł:

1.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij