Women's Health poleca:

Choroby weneryczne: objawy

Poleć ten artykuł:

Zdarzyła Ci się przygoda, z której pamiętasz raczej poranek niż wieczór? Zamiast się zamartwiać, sprawdź objawy najczęstszych chorób wenerycznych (opryszczki, kiły, rzeżączki, HPV, HIV, rzęsistkowicy), Będziesz wiedziała, czy spać spokojnie, czy lepiej umówić się na wizytę u ginekologa.

Chlamydioza albo rzeżączka

Objawy

  • Wydzielina: szarożółta
  • Jak wyglądasz tam na dole? Jest zaczerwieniona, ale nie ma żadnych krostek

Obie infekcje mają podobne objawy – upławy i pieczenie podczas oddawania moczu. Nieleczone mogą zająć również przydatki i po pewnym czasie doprowadzić do niepłodności. W niektórych przypadkach może dojść również do problemów ze stawami, wątrobą i bardzo bolesnego zapalenia gruczołu Bartholina. Lepiej iść do ginekologa i sprawdzić, bo można to wyleczyć bez większego problemu.

Kiła

Objawy

  • Wydzielina: brak
  • Jak wyglądasz tam na dole? Widzę drobne grudki/krostki wokół warg sromowych.
  • Przyjrzyj się nieco bliżej tym wypryskom. Jak wyglądają? Bardziej jak wrzód niż jak krostka.

Pierwsze objawy – grudki i wysypka najczęściej w okolicy warg sromowych pojawiają się około 3 tygodni po zakażeniu. Łatwo je przegapić, tym bardziej że często zanikają, ale nawet gdy znikną, choroba trwa dalej. Kiłę wywołuje bakteria – krętek blady. Jeśli nie potraktujesz go antybiotykiem, może zaatakować niemal wszystkie organy. Jako że objawy kiły mogą być bardzo różne, radzimy, by przy najmniejszym podejrzeniu zrobić sobie test. Kosztuje tylko 15 zł.

Zobacz też: Bezpieczny seks a przygoda na jedną noc

Opryszczka narządów płciowych

Objawy

  • Wydzielina: brak
  • Jak wyglądasz tam na dole? Widzę drobne grudki/krostki wokół warg sromowych
  • Przyjrzyj się nieco bliżej tym wypryskom. Jak wyglądają? U góry przezroczyste u dołu zaczerwienione

Przyczyną jest zakażenie wirusem HSV-2 i HSV-1, czyli wirusem, który powoduje tzw. zimno na ustach. Ostatnio coraz częściej tym drugim. Bolesne wykwity skórne, często mające postać pęcherzyków, pojawiają się najczęściej na wargach sromowych, koło łechtaczki i koło odbytu. Wyleczyć się tego nie da, podobnie jak zwykłej opryszczki, ale można złagodzić objawy, stosując te same maści przeciwwirusowe.

Tagi: choroby weneryczne | choroby przenoszone droga płciową | choroby intymne

Oceń artykuł:

2.50

Skomentuj (1)

Aśka

przez ~Aśka,
2016-09-12 12:32:43

No właśnie, na początku wszystko ładnie pięknie, a później można włosy z głowy rwać. Ja tam już wolę się nie stresować i idę na badania. Mi koleżanka poleciła lecznice na grunwaldzkiej w poznaniu, gdzie można od razu wykupić cały pakiet m.in. na kiłę i chlamydie. Podejrzewam, że już teraz w większości tego typu miejsc jest coś takiego, a nie zawsze mamy się kogo poradzić w takich delikatnych kwestiach ;)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij