Women's Health poleca:

Cellulit: skąd się bierze pomarańczowa skórka?

Poleć ten artykuł:

Jak się pozbyć cellulitu? Pierwszym krokiem w skutecznej walce jest poznanie wroga. Gdy dowiesz się skąd się bierze i czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak cellulit wodny, będziesz mogła działać.

Fakty i plotki

Joanna Krupa wydaje co miesiąc na walkę z cellulitem 8 tys. złotych. Nie zaglądamy celebrytce do portfela, ale news, który pojawił się w internecie, niesie dwa komunikaty: skoro nawet modelka go ma, to i ja mogę przestać się wstydzić, oraz że walka z nim to chyba dość trudna sprawa, skoro taka kosztowna. Wszystko to prawda.

Niemal każda kobieta ma cellulit. Mniej widoczny jest u czarnoskórych i wysportowanych, ale one też go mają. Dolegliwość jest złożona i dlatego walkę z nią trzeba prowadzić na kilku frontach. Zanim jednak pomyślisz o jakichkolwiek potencjalnie zainwestowanych pieniądzach, zastanów się: co Ty wiesz o cellulicie?

Twój cellutyp

Ostatnie badanie włoskiego prof. Pasquale Motolese pokazały, że jest jeszcze jeden sprawca podskórnego bałaganu. „Oprócz złej diety, braku ruchu i predyspozycji genetycznych, są jeszcze hemosyderyna i jony żelaza, które odkładają się pod skórą” – mówi WH dermatolog dr Joanna Suseł.

Tłumacząc na nasze, są to procesy, które jak toksyna działają na tkanki, deformując je, a nawet niszcząc. Gdy naukowcy będą prześcigać się w poszukiwaniu optymalnego panaceum, nie osiadaj... na pupie. Jeśli chcesz toczyć równą walkę z nierównościami pod skórą, określ w pierwszej kolejności typ swojej sylwetki, bo to determinuje typ cellulitu, a potem sposób walki z nim.

Kobiety o budowie genoidalnej, czyli te, które mają masywne pośladki i uda, a drobniejszą górę, mają większe skłonności do występowania cellulitu w ogóle. Dlatego łacińska nazwa tej dolegliwości to „lipodystrofi a genoidalna”. Kobiety o budowie androidalnej, z większymi piersiami, częstszym odkładaniem tkanki tłuszczowej, na brzuchu, ale drobnymi nogami, są mniej „obciążone cellulitowo”.

Jeśli już wiesz, w której grupie znajduje się Twoja sylwetka, musisz wiedzieć jeszcze dwie rzeczy: jaki masz typ samego cellulitu, a na koniec określić jego nasilenie. Jedna ze szkół mówi o czterech rodzajach cellulitu: twardym, miękkim, obrzękowym i mieszanym.

Pierwszy dotyczy głównie kobiet umięśnionych i aktywnych fizycznie. Jest zauważalny tylko po ujęciu skóry w fałd lub chwilowym nagromadzeniu wody. Dlatego niektórzy nazywają ten rodzaj cellulitu wodnym. Bardziej zauważalny jest cellulit miękki. Dotyczy kobiet, które prowadzą siedzący tryb życia i mają około 40 lat, wiotką skórę i słabe mięśnie. U nich nierówności są widoczne gołym okiem. Najrzadszą postacią jest cellulit obrzękowy.

„Występuje u kobiet, które mają tzw. ciastowate kończyny. Gdy przyciśniesz skórę palcem, wgłębienie pozostaje” – wyjaśnia dr Suseł. Statystycznie najczęstszy jest cellulit mieszany, który jest sumą „typu twardego i miękkiego”. O ile w przypadku najcięższego rodzaju skórki pomarańczowej wskazana jest lekarska konsultacja, o tyle w innych przypadkach, wciąż sporo zależy od Ciebie.

Tagi: cellulit skąd się bierze | skórka pomarańczowa jak się pozbyć

Oceń artykuł:

3.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij