Women's Health poleca:

8 prostych kroków do zwiększenia płodności

Poleć ten artykuł:

W tajemnicy zaczęłaś już gromadzić wyprawkę dla przyszłego potomka? Jeśli coraz częściej myślisz o tym, żeby zajść w ciążę, zastosuj się do naszych wskazówek i dowiedz się, jak zwiększyć płodność.

1. Zwolnij, żeby przyspieszyć

Pewnie wydaje Ci się, że sprawna kobieta łatwiej zachodzi w ciążę, ale naukowcy z Boston University odkryli, że intensywne ćwiczenia (np. bieganie) mogą powodować stres, który zakłóca owulację. W newralgicznym okresie ogranicz treningi – bardziej przysłuży Ci się joga czy spacer z kijami niż walka z ciężarami na siłowni.

2. Ustabilizuj poziom cukru we krwi

Badania wskazują, że podwyższony poziom insuliny może stymulować przysadkę mózgową do zwiększonego wydzielania hormonów zakłócających jajeczkowanie. Żywność o niskim indeksie glikemicznym pomoże Ci ograniczyć skoki insuliny. Jedz np. pieczone słodkie ziemniaki z serem feta i bazylią.

3. Sojo, nara

Pożegnajcie się z soją, drogie panie. Na Harvard University odkryto, że izoflawony zawarte w żywności produkowanej z soi mogą zakłócać produkcję hormonów regulujących funkcje seksualne. Jeśli nie chcesz całkowicie wykreślać z menu soi, przeciwdziałaj konsekwencjom jej spożycia, pijąc pełne mleko, będące źródłem estrogenu.

4. Śmiej się do rozpuku

Badanie przeprowadzone na Oxford University wykazało, że kobiety, u który stwierdzono najwyższy poziom alfa-amylazy, zawartego w ślinie enzymu wydzielanego pod wpływem stresu, miały o 12% mniejsze szanse zajścia w ciążę. Szansę tę podwyższało, jak wykazało inne badanie brytyjskich uczonych, poczucie humoru i częsty, szczery i głęboki śmiech.

5. Na tropie owulacji

Badania pokazują, że szanse zapłodnienia są najwyższe w ciągu 48 godzin przed owulacją, która zdarza się 14 dni przed rozpoczęciem okresu. Dokładnie planowanie mogą wspomóc specjalne aplikacje do prowadzenia dziennika cyklu miesiączkowego.

6. Seks co 3 dni

A teraz dobre wiadomości: regularne wytryski poprawiają u mężczyzn jakość spermy – ogłasza czasopismo „Fertility and Sterility”.

7. Uwaga na astmę

Badania wskazują, że regularne zażywanie leków przeciwko astmie może dwukrotnie zwiększyć ryzyko wystąpienia bezpłodności. „Astma może być związana z osłabieniem systemu odpornościowego, który wywołuje problemy z owulacją” – mówi dr Simon Fishel. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, czy możesz być zagrożona i jak możesz leczyć się alternatywnie.

8. Ogranicz kofeinę

Już trzy filiżanki kawy dziennie (300 mg kofeiny) mogą zmniejszyć szansę zapłodnienia o 27% – wynika z badań opublikowanych w „American Journal of Epidemiology”. Kofeina zmniejsza aktywność mięśni w jajowodach, utrudniając podróż jajeczek z jajników do macicy.

Czasami bywa tak, że są to jedyne sposoby na zajście w ciążę to in vitro, inseminacja lub zamrażanie jajeczek. Zobacz, jak działa Twój zegar biologiczny i poznaj swój plan awaryjny na ciążę.

Tagi: zdrowie | ciąża | macierzyństwo | planowanie macierzyństwa | bezpłodność | dziecko | płodność

Oceń artykuł:

2.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij