Women's Health poleca:

Witamina D: występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Poleć ten artykuł:

Najlepszymi źródłami witaminy D są tłuszcze zwierzęce i tłuszcze roślinne oraz słońce. Tego ostatniego w naszym kraju mamy jak na lekarstwo, dlatego lepiej sprawdź, jak dostarczać organizmowi odpowiednia dawkę tej witaminy i czym może skutkować jej niedobór.

ryba, halibut

Witamina D należy do grup witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i ma dwa główne źródła pochodzenia: zwierzęce i roślinne. Trzecim źródłem, które odróżnia ją od reszty witamin jest światło słoneczne – przy regularnym nasłonecznianiu skóry organizm samodzielnie produkuje witaminę i nie jest konieczne korzystanie z dwóch pierwszych źródeł (co, niestety, w naszym klimacie, mimo ocieplenia, nie jest raczej możliwe).

W każdym przypadku, bez względu na pochodzenie, witamina D jest odpowiedzialna za wchłanianie przez organizm z przewodu pokarmowego wapnia i fosforu – minerałów kluczowych dla stanu naszych kości i zębów.

Niedobór

Skutki niedoboru witaminy D w organizmie odczuwalne są bardzo szybko. U osób dorosłych, zwłaszcza podczas ciąży i w podeszłym wieku jej brak przyczynia się do powstania osteomalacji, która powoduje łamanie się kości.

W przypadku niemowląt i dzieci w okresie rozwoju, niedobór witaminy D wywołuje o wiele gorsze skutki, m.in. mięknienie kości, a co za tym idzie odkształcanie klatki piersiowej i krzywicę. Brak witaminy D odpowiedzialny jest również za spowolniony wzrost zębów mlecznych i stałych.

Dzienne zapotrzebowanie

Niezbędna, dzienna dawka dla dorosłej kobiety i mężczyzny to ok. 5µg (mikrogramów), choć jest to wartość ustalona przez naukowców raczej profilaktycznie. Uczeni jeszcze nie rozstrzygnęli, czy osoby dorosłe potrzebują dodatkowych dawek witaminy D poza ilością przyjmowaną z pożywieniem, natomiast ustalili na pewno, że dzieci do lat 12 lat, kobiety w II fazie ciąży i karmiące powinny tej witaminy dostawać dwukrotnie więcej niż norma.

Przedawkowanie

Witaminę D, tak niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu, można niestety przedawkować (najczęściej przez suplementację, bo, na szczęście, słońce nam krzywdy nie robi).

Jej nadmiar w organizmie powodować może wymioty, zawroty głowy, słabość i bóle mięśni, bóle szczęki, stawów, nadmierną potliwość, senność i zaburzenia rytmu pracy serca.

Najlepsze źródła

Już jedno jajko załatwia 25% dziennego zapotrzebowania, więc omlet z trzech – łatwo policzyć. Jednak na tytuł "Dostawcy Roku" zdecydowanie zasługują ryby: halibut, tuńczyk, sardynki, wędzone szproty, wędzony węgorz, łosoś w puszce, śledź w śmietanie – 100 g każdej z nich to ponad 100% wykonanego planu witaminowego.

A czasem "ponad" to 810% normy, jak w przypadku węgorza lub 288% w przypadku wędzonych szprotek. Nie lekceważ tranu – już 2 łyżeczki dostarczą Ci 240 µg (mikrogramów)–- a także masła i mleka, choć poziom witaminy D w tych ostatnich zależny jest od tego, czym karmiono krasule i czy przebywały one dłużej na pastwisku czy w oborze.

Koniecznie zajrzyj też do naszego Leksykonu witamin i poczytaj o pozostałych witaminach.

 

Tagi: witamina D | niedobór witaminy D | witamina D właściwości

Oceń artykuł:

4.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij