Women's Health poleca:

Co powoduje zmarszczki? Poznaj 9 złych nawyków

Poleć ten artykuł:

Twoje codzienne nawyki mogą przyczyniać się do powstawania zmarszczek. Zobacz, które przyzwyczajenia przyspieszają proces starzenia się skóry i wyeliminuj je jak najszybciej, by móc cieszyć się młodym wyglądem jak najdłużej.

Zmarszczki to nieodłączna część procesu  starzenia się i… samego życia. Chociaż wiemy, że wraz z wiekiem należy się ich spodziewać, pojawianie się niektórych nie ma nic wspólnego z  metryką. Ich tworzenie się stymuluje również cały szereg naszych niemądrych nawyków - Twoje zadanie: pozbyć się ich najszybciej, jak to tylko możliwe, aby skóra dłużej zachowała gładkość, jędrność i elastyczność.

1. Palenie papierosów

Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości: papierosy to najczęstsza przyczyna pojawiania się tych niechcianych bruzd na twarzy, szyi i dekolcie. „Przeprowadzone na bliźniaczkach badania potwierdziły ten powszechnie znany fakt  – mówi dermatolog i chirurg kosmetyczny Joel Schlessinger. – Więc jak najszybciej rzuć palenie, a pozbędziesz się zmarszczek!”

2. Twoja dieta

Nie bez kozery mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Jeśli chcesz, by Twoja skóra była młoda i zdrowa, musisz pamiętać że jesteś tym, co jesz.  Zbyt duża ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym w codziennej diecie wpływa nie tylko na Twoją wagę – może też sprawić, że wyglądasz na starszą, niż jesteś.

„Poprzez  szkodliwy proces, zwany glikacją białek, cząsteczki cukru łączą się z proteinami zawartymi w Twojej skórze (włączając w to kolagen), co sprawia, że staje się ona zesztywniała i zniekształcona – tłumaczy gastrolog Roshini Rajapaksa. – To wpływa na spadek elastyczności skóry, ale także zmienia kontur twarzy, wywołuje obrzęki pod oczami i drobne zmarszczki. Cukier rafinowany i inne proste węglowodany sprawiają, że poziom insuliny w Twoim organizmie wzrasta jak szalony, co z kolei może wywoływać stan zapalny. Wówczas produkowane są enzymy, które trawią kolagen i elastynę, a to kończy się obwisłą skórą i zmarszczkami”. Rzuć więc cukry proste, a Twoja skóra Ci podziękuje.

3. Picie alkoholu

„Każdy rodzaj alkoholu odwadnia Twoją skórą” – wyjaśnia James C. Marotta, chirurg plastyczny twarzy. Oznacza to, że po nocnym piciu wysokoprocentowych napojów, Twoja twarz będzie wyglądała na spuchniętą i mniej świeżą z rana. Z czasem skóra  straci elastyczność i z powodu niedostatecznego nawilżenia wytworzą się bruzdy.

Poza tym alkohol może mieć bardzo negatywny wpływ na poziom witaminy A, która jest dla Twojej skóry i ciała niezwykle ważnym antyoksydantem. Jest także niezbędna do regeneracji nowych komórek. Poza tym witamina A jest ogromnie istotna w procesie tworzenia się kolagenu. „Niższy poziom kolagenu, to utrata elastyczności twarzy – wyjaśnia Marotta. – A właśnie te dwie rzeczy utrzymują Twoją cerę jędrną, napiętą i wyglądającą młodo”.

Tagi: jak powstają zmarszczki | powstawanie zmarszczek | sposoby na starzenie skóry

Oceń artykuł:

3.50

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij