Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Widać wyraźnie? Zaćma i jej konsekwencje

Na co dzień nie zastanawiamy się nawet nad tym, jak ważne są dla naszego funkcjonowania narządy zmysłów. Taka refleksja pojawia się dopiero wtedy, gdy coś zaczyna szwankować. Zmysłem, za pośrednictwem którego przyswajamy dzisiaj najwięcej informacji na temat otaczającego nas świata, jest oczywiście wzrok. Dlatego też choroby oczu – jak choćby kataraktę - postrzegamy jako najbardziej uciążliwe i utrudniające codzienne funkcjonowanie. Objawy niektórych z nich daje się łagodzić przy pomocy okularów korekcyjnych lub środków farmakologicznych. Czasami, jak w przypadku wspomnianej już katarakty, konieczna jest operacja. Zaćmy bowiem nie da się wyleczyć w inny sposób.

oko, zaćma

Na czym polega zaćma?

Dlaczego operacja zaćmy to jedyne rozwiązanie? Wynika to z charakteru choroby. Zaćma to choroba polegająca na mętnieniu naturalnej soczewki oka, które może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest ono związane z podeszłym wiekiem chorego i procesami starzenia organizmu – mówimy wtedy o zaćmie starczej lub naturalnej. Inne rodzaje zaćmy to na przykład:

  • zaćma pourazowa – zmętnienie soczewki jest w tym przypadku wynikiem mechanicznych urazów oka lub głowy;
  • zaćma polekowa – soczewka oka mętnieje pod wpływem długotrwałego przyjmowania silnych leków, przede wszystkim steroidów;
  • zaćma cukrzycowa – jest chorobą wtórną wobec zaburzeń metabolicznych, np. cukrzycy;
  • zaćma wrodzona – to rzadki przypadek, kiedy dziecko rodzi się z mętną soczewką lub gdy mętnieje ona kilka lat po urodzeniu w wyniku wad wrodzonych.

Przyczyny są rozmaite, lecz skutek zawsze ten sam. Zmętniała soczewka traci przejrzystość i elastyczność, a bez tego nie jest w stanie pełnić swojej funkcji. Zamiast więc przepuszczać światło i skupiać je na siatkówce oka, zatrzymuje je ona i rozprasza promienie świetlne. Skutkuje to dostarczeniem do mózgu obrazu bardzo niewyraźnego i rozmytego.

Operacja zaćmy – jak to się robi?

Rodzaj zaćmy, z jakim mamy do czynienia, nie wpływa też na sposób leczenia. Droga jest tylko jedna – operacja zaćmy. W Polsce można ją dzisiaj wykonać w dwóch trybach. Możemy zdecydować się na zabieg refundowany przez NFZ – bezpłatny, ale związany z bardzo długim czasem oczekiwania. Średnio to ok. 18 miesięcy, choć w niektórych rejonach kraju czeka się nawet 2 lata. Inną opcją jest odpłatna operacja zaćmy w prywatnej klinice okulistycznej. Jej koszty wahają się od 3 do 10 tysięcy złotych – w zależności od oferty kliniki i wybranych przez pacjenta soczewek wewnątrzgałkowych, które zostaną mu wszczepione. Kwotę tę można jednak rozłożyć na dogodne dla pacjenta raty. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że taką operację można wykonać niemal od ręki. Zazwyczaj czeka się na nią do 3 tygodni.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij