Women's Health poleca:

Zdjęcia jedzenia: wpływ na zgrabną sylwetkę

Poleć ten artykuł:

Jeden obraz jest wart więcej od tysiąca słów. Czy podobnie jest w przypadku kalorii? Pytamy psychologa, czy od patrzenia na zdjęcia apetycznych potraw też można przytyć i dlaczego niektóre fotki wywołują silniejsze uczucie głodu niż inne.

 

Jeszcze niedawno strony internetowe poświęcone jedzeniu zawierały głównie suche przepisy. Teraz wprost ociekają pięknie wykonanymi zdjęciami potraw. Pełne są ich również media społecznościowe, blogi i portale internetowe. W serwisie Pinterest zdjęcia potraw są dwa razy bardziej popularne od modowych. W telewizji śniadaniowej rano gotują kucharze zawodowi, a wieczorem o zwycięstwo w programach kulinarnych walczą amatorzy. Na każdym kroku mówimy o jedzeniu, oglądamy je – praktycznie nie możemy się od niego uwolnić. Pytanie: czy bez konsekwencji?  

Sycenie oczu fotografiami jedzenia w pierwszej chwili wydaje się nieszkodliwe, ale naukowcy uważają, że może mieć negatywne następstwa. „Ten mechanizm jest dość dobrze przebadany i badacze nie mają większych wątpliwości, że oglądanie pięknie pokazanego jedzenia pobudza apetyt.

Podobny proces zachodzi w przypadku reklam, z tą różnicą, że tam najczęściej potrzebę zaspokaja konkretny produkt pokazany w czasie emisji, a w przypadku zdjęć żywności cała kategoria jedzenia. Wizerunek apetycznego deseru najprawdopodobniej pobudzi ochotę nie tylko na to konkretnie danie, ale na słodycze ogólnie” – mówi dr Anna Januszewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, założycielka Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu.

Im bardziej apetyczne jedzenie na zdjęciu, tym mocniejszą reakcję wywołuje. Dr Deirdre Barrett, psycholog ewolucyjny z Harvard Medical School’s, wyjaśnia, że nasz pociąg do żywności, która wygląda na bardzo kaloryczną, jest mocno osadzony w prehistorycznych czasach, gdy jedzenie było trudno dostępne. Takie spostrzeżenie idzie w parze z badaniami marketingowymi prowadzonymi przez amerykańską firmę 360i, z których wynika, że ludzie najchętniej dzielą się w internecie zdjęciami deserów. 

Tagi: odchudzanie | zdrowe odżywianie | głód | apetyt

Oceń artykuł:

0.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij