Women's Health poleca:

Woda mineralna: ciekawostki, fakty i mity

Poleć ten artykuł:

Wszyscy wiemy, że picie wody popłaca, bo woda mineralna to samo zdrowie. Na temat tego napoju krąży jednak zbyt wiele mitów – dlatego w WH postanowiłyśmy wziąć je pod lupę.

Rozejrzyj się dookoła. Tuż nieopodal Ciebie, w zasięgu 3 metrów na pewno stoi butelka wody. Rzeczywiście, ale jak to możliwe? Kto ją tam postawił? Mnożące się butelki wody to nic innego jak rezultat naszych potrzeb fizjologicznych, sprytnie umotywowany przez specjalistów od marketingu. Niegdyś woda napędzała biurowe dyspozytory do wody, teraz jej butelkowana wersja stoi niemalże wszędzie, niczym modny i ponadczasowy dodatek.

Gwiazdy i trendsetterzy – nie wspominając już o listonoszu, pani z warzywniaka, Twoim instruktorze jogi czy szkolnej pielęgniarce – wszyscy są widziani z butelkami wody. I nieważne, czy dostarczasz swojemu ciału płynów podczas maratonów zakupowych, czy leniuchując w domu popijasz H2O, nie ma wątpliwości – woda jest wszędzie! Ale czy w tym szale wodnej mody, miałaś okazję zastanowić się na chwilę nad jej właściwościami?

Mit: Musisz pić osiem szklanek wody każdego dnia.

Fakt: „Nikt nie jest pewien skąd pochodzi zasada 8-by-8" – mówi dr Heinz Valtin, profesor medycyny z Dartmouth College, a także autor dwóch badań nad pochodzeniem teorii ośmiu szklanek i jej wpływu na ludzkie ciało. Prawdą jest, że nasze dzienne zapotrzebowanie na H2O zależy od naszej diety, ciała i metabolizmu. Te elementy właśnie warunkują, jak dużo wody powinna pić każda z nas.

Dlatego, aby określić właściwą ilość płynu, którą powinnaś przyswoić, waż się codziennie rano przez 3-4 dni pod rząd – wybierz moment, w którym nie miesiączkujesz, by wykluczyć wstrzymanie wody wywołane działaniem hormonów. Jeśli w ciągu dnia stracisz około pół kilograma masy ciała, oznacza to, że wypiłaś niewystarczającą ilość płynów dnia poprzedniego. Aby nadrobić tę stratę, wypijaj z samego rana pół litra wody lub soku, dla każdego pół kilograma, które straciłaś. Dzięki temu uregulujesz swoją masę ciała, a także określisz dzienne zapotrzebowanie na płyny.

Mit: By dostarczać swojemu ciału płynów, które potrzebuje – pij tylko wtedy, gdy jesteś spragniona.

Fakt: Zwolennicy siedzącego trybu życia mogą używać tego zdania jako mantry, jednak ci, którzy lubią się czasem poruszać, nie powinni się pod tym podpisywać. Jak zauważa Leslie Bonci z University of Pittsburgh Medical Center: “Ćwiczenia tłumią mechanizmy wywołujące pragnienie. Tracąc płyny w niezwykle krótkim czasie, mózg nie jest zdolny do wysłania odpowiedniego sygnału.” W rzeczywistości, ostatnie badanie z Maastricht University w Holandii dowiodło, że podczas ćwiczeń kobiety tracą więcej wody niż mężczyźni.

Jak więc zapobiegać nadmiernej utracie wody? Na godzinę przez ćwiczeniami wypij pół litra wody, aby nawodnić ciało przed niespodziewanym dla niego wysiłkiem. Bonci wyjaśnia ten zabieg następująco: „Twoje ciało potrzebuje 60 minut, by przetransportować wodę z jelit do mięśni”.

Tagi: woda mineralna | odwodnienie | picie wody

Oceń artykuł:

3.80

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij