Women's Health poleca:

Skuteczne odchudzanie: 5 porad dietetyka

Poleć ten artykuł:

Czy trening na czczo ma sens? Czy zbyt duża ilość białka w diecie zakwasza organizm? Jaką dietę stosować, gdy trenujemy w siłowni? Na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące prawidłowego odżywiania odpowiada ekspert WH. Zobacz, jak skutecznie schudnąć i poznaj zasady zdrowej diety.

Na najczęściej trafiające do naszej facebookowej skrzynki pytania dotyczące diety i odchudzania odpowiada ekspert WH Katarzyna Biłous –  dietetyk, ekspert ds. żywienia sportowców.

1. Kiedy trenowanie na czczo ma sens?

Trening na czczo jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, których głównym celem aktywności fizycznej jest utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jeżeli zależy tym, żeby schudnąć, możesz ćwiczyć bez śniadania około 30 minut. Przez taki czas to właśnie tłuszczowe stanowią główne źródło energii dla organizmu człowieka, więc będziesz je spalać, ćwicząc z pustym żołądkiem.

Niestety, po upływie mniej więcej godziny paliwem do dalszego treningu stają się mięśnie, a tempo metabolizmu spada. To skutkuje dalszym przyrostem tkanki tłuszczowej. Trening po śniadaniu jest mniej spektakularny pod względem spalania tłuszczu w tak krótkim okresie czasu, ale ma tę zaletę, że może trwać dłużej, bez pojawienia się wspomnianych wcześniej negatywnych efektów.

Skoro trening po przekąsce nie ogranicza czasu trwania treningu, możliwe jest spalenie większej ilości kalorii, budowanie wysportowanej sylwetki i poprawianie wydolności organizmu. Nie jedząc śniadania, zyskujesz czas, ale nie wydłuży on Twojego treningu.

2. Czy koktajle odchudzają?

Gotowe mieszanki z dodatkiem makroskładników, witamin i minerałów to dobre wyjście, jeśli nie masz szansy na tradycyjny posiłek. Opieranie całej diety na programie koktajlów często prowadzi do efektu jo-jo. Dieta ma być okresem zmiany nawyków, a traktując koktajle jak główny sposób na utratę wagi, nie nauczysz się właściwego jedzenia zwykłych produktów po zakończeniu odchudzania.

Jeśli chcesz się nimi wspomagać, zamiast gotowych shake'ów (z polepszaczami smaku i konserwantami) miksuj je sama. Na bazie białka (jogurtu, mleka krowiego, sojowego lub ryżowego), z dodatkiem węglowodanów (płatków owsianych, amarantusa, owoców, czekolady gorzkiej), tłuszczu (siemienia lnianego, chia, orzechów) lub warzyw.

Tagi: skuteczne odchudzanie | porady dietetyka | zdrowe odżywianie

Oceń artykuł:

3.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij