Women's Health poleca:

Skuteczne odchudzanie: 10 błędów

Poleć ten artykuł:

Chcesz wiedzieć, jak szybko schudnąć? Zamiast rzucać się na pierwszą lepszą dietę cud i walczyć potem z efektem jo-jo, skup się na osiągnięciu długotrwałych efektów. Zobacz, czego jeszcze nie robić – gdy już postanowisz się odchudzać.

No dobra, przytyło Ci się nieco. Zdarza się. Nic takiego się nie stało. Gdy licznik na wadze wskazuje zbyt dużo i w końcu decydujesz się na walkę ze zbędnymi kilogramami, zaczynasz być bombardowana informacjami o tym, co musisz teraz zrobić. Tylko jakoś nikt nie mówi o tym, czego robić nie powinnaś.

Chociaż w naszej naturze nie leży zaczynanie od zakazów, wraz z naszą ekspertką od odchudzania, dietetyczką Keri Glassman stworzyłyśmy listę rzeczy, których lepiej nie robić, gdy zdecydujesz się na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.

1. Nie pomijaj posiłków

Pomijanie posiłków na dłuższą metę nie pomoże Ci schudnąć. Badania udowodniły, że jedzenie co kilka godzin pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi i wstrzymuje Cię od podejmowania złych decyzji żywieniowych (bo nie dopada Cię znienacka wilczy głód). Dlatego zaplanuj pory poszczególnych posiłków wcześniej i upewnij się, że zjadasz coś co parę godzin. Przygotuj też wcześniej odmierzone i zapakowane porcje przekąsek, a gwarantujemy, że po powrocie do domu nie rzucisz się na lodówkę.

Najczęściej omijanym przez nas posiłkiem jest śniadanie. Z samego rana nie zawsze mamy na nie ochotę i rzadko kiedy mamy czas. Błąd! Poznaj 10 pomysłów na zdrowe śniadanie, a nie będziesz się mogła doczekać kolejnego poranka.

2. Nie bądź dla siebie taka surowa

Patrzysz się w lustro z nienawiścią do samej siebie i nazywasz się w myślach „grubasem” albo demonstrujesz swoim znajomym wystające ze spodni boczki – to i tak nie sprawi, że tłuszcz w magiczny sposób zniknie. Może być wręcz przeciwnie. Jak dowiedli naukowcy, osoby, które były dla siebie wyrozumiałe, były też jednocześnie bardziej efektywne jeżeli chodzi o zmianę niezdrowych nawyków.

Bycie zbyt surową dla samej siebie może Cię jedynie zasmucić a czasem nawet doprowadzić do zajadania smutków. Dowiedz się więcej o kompulsywnym objadaniu się i przede wszystkim postaraj się zaakceptować swoje kilogramy (na jakiś czas), a zamiast robienia sobie wyrzutów – skup się lepiej na tym, jak je zrzucić.

3. Nie wydawaj masy pieniędzy na nowe ubrania

Zrzucenie nawet kilku kilogramów może zająć nieco czasu, więc nim wskoczysz znów w obcisłe dżinsy, mogą przeleżeć w szafie kilka miesięcy. W międzyczasie skocz na jakieś wyprzedaże. Nie musisz zmieniać od razu całej swojej garderoby skoro te dodatkowe kilogramy to tylko kwestia czasu, ale zakup paru pasujących do Twoje obecnej sylwetki ubrań, pomoże Ci czuć się lepiej we własnej skórze.

W końcu to, że nie możesz oddychać po zapięciu guzika od spodni, nie wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie. Pamiętaj, że gdy czujesz się dobrze, dokonujesz też dobrych decyzji związanych z odżywianiem.

4. Nie wskakuj co chwilę na wagę

Kluczem do zdrowego i efektywnego chudnięcia jest stałość i cierpliwość jeżeli chodzi o dietę oraz ćwiczenia a także przestrzeganie odpowiedniej ilości snu i kontrolowanie poziomu stresu.

Uważa się, że osoba nie powinna tracić więcej niż 0,5 do 1 kilograma tygodniowo, ale wiadomo, że wszystko zależy od konkretnej sytuacji i osoby. Pamiętaj też, że na wskaźnik na wadze ma także wpływ ilość wypijanej przez Ciebie wody, godzina ważenia i aktualny poziom hormonów w Twoim organizmie. Staraj się ważyć nie częściej niż raz w tygodniu, najlepiej z rana.

5. Nie przesadzaj z ćwiczeniami

Nie porywaj się z motyką na księżyc, jeśli Twoje sportowe buty zdążyły pokryć się warstwą kurzu. Zaczynaj spokojnie, ale bądź konsekwentna. Jeśli należysz do zbyt ambitnych osób, możesz doprowadzić do przetrenowania już na samym początku, a tego chcemy uniknąć.

Zamiast tego bądź realistyczna. Pamięta też, że przetrenowanie może prowadzić czasem do przejedzenia – co sprawi, że przybierzesz na wadze jeszcze bardziej, a tego to już na pewno chcemy uniknąć.

Tagi: skuteczne odchudzanie

Oceń artykuł:

2.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij