Women's Health poleca:

Przepisy WH: sałatki z niskim indeksem glikemicznym

Poleć ten artykuł:

Węglowodany szybko przyswajalne powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Co jeść, żeby nie zamęczyć trzustki produkcją insuliny ponad normę? Produkty z niskim indeksem glikemicznym: surowe warzywa, sery, orzechy... Oto kilka przepisów na sałatki z udziałem zdrowych składników.

Węglowodany dzielą się na takie, które są szybko przyswajalne, i takie, które przyswajają się wolno. Te pierwsze powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Gdy trzustka dostaje sygnał o takim skokowym wzroście, reaguje trochę histerycznie (bo nie wie, jak długo ten wzrost będzie trwał) i wyrzuca ogromne ilości insuliny – znacznie większe niż potrzeba. Zobacz, w jaki sposób dokładnie działa ten hormon oraz jak uniknąć insulinooporności.

Bardzo wysoki indeks glikemiczny mają np. słodzone napoje gazowane, soki owocowe dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym, smażone ziemniaki, gotowany ryż, makarony (nie licząc razowych), płatki kukurydziane i ciastka kupowane w sklepie, np. mufinki z polewą. Produkty o niskim IG – czyli np. surowe warzywa, sery, tofu, orzechy – nie powodują skoków glukozy, a więc i insuliny.

Tagi: przepisy | niski indeks glikemiczny | sałatki

Oceń artykuł:

3.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij