Women's Health poleca:

Orzechy w codziennej diecie: recepta na długowieczność

Poleć ten artykuł:

Czy wiesz, jak dobre dla Twojego zdrowia są orzechy? Właściwości tych bakalii znacznie obniżają ryzyko pojawienia się wielu przewlekłych chorób. Bez przesady możemy więc nazwać mieszankę studencką współczesnym eliksirem długowieczności.

Najnowsze, przełomowe badania opublikowane w czasopiśmie naukowym „New England Jurnal of Medicine” dowiodły, że u osób, które jedzą orzechy regularnie, w znaczący sposób obniża się ryzyko występowania chorób serca, cukrzycy, raka i innych dolegliwości, które mogą stanąć na drodze do długowieczności. Wniosek jest więc prosty: jeśli sięgasz po orzechy, dożyjesz sędziwego wieku.

Na potrzeby badań naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Brigham i Harvard School of Public Health przez 30 lat przyglądali się 119 tys. mężczyzn i kobiet, monitorując ich styl życia, nawyki oraz historię chorób.

Badacze odkryli, że uczestnicy, którzy prawie codziennie jedli orzechy – migdały, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, pistacje i inne rodzaje tych chrupiących przysmaków lub orzeszki ziemne (choć te właściwie są roślinami strączkowymi) – o 29% obniżyli prawdopodobieństwo śmierci w wyniku choroby serca, o 11% w wyniku choroby nowotworowej i o 20% w wyniku cukrzycy lub choroby płuc. W zasadzie podczas długich badań prawdopodobieństwo ich zgonu spadło o 20%.

Co ciekawe, miłośnikom orzechów udało się zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet, jeśli nie ćwiczyli, unikali warzyw i owoców czy mieli nadwagę. Poza tym w większości przypadków byli szczuplejsi, niż osoby niejedzące orzechów. Niezły wynik, prawda?

Omawiane badania nie sprawdzały, jak orzechy wpływają na organizm. Jednak wcześniejsze testy sugerowały, że kombinacja zdrowych tłuszczów, antyoksydantów i minerałów zawartych w tych superowocach może mieć pozytywny wpływ na redukcję poziomu złego cholesterolu, obniżać ciśnienie krwi i redukować stany zapalne.

Wszystkie te elementy przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia otyłości, chorób serca, cukrzycy i innych chorób przewlekłych. Przejdź na kolejną stronę i zobacz, jak do codziennej diety wpleść orzechy.

Tagi: zdrowe odżywianie | orzechy

Oceń artykuł:

5.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij