Women's Health poleca:

Liczenie kalorii a skuteczne odchudzanie [jedz mądrze!]

Poleć ten artykuł:

Z precyzyjnym liczeniem kalorii jest sporo zamieszania. Jeżeli zastanawiasz się, jak skutecznie schudnąć, zamiast stukać w kalkulator, skup się na tym, by to co jesz, było najbardziej odżywcze. Oto lekcja mądrego jedzenia. 

Nauka stojąca za liczeniem kalorii nie należy do najnowszych. Opiera się na badaniach prowadzonych w drugiej połowie XIX wieku przez amerykańskiego chemika Wilbura Atewatera, którego odkrycia są podstawą dietetyki aż do dziś. Problem w tym, że od jakiegoś czasu przestały być traktowane tak bezkrytycznie, jak do tej pory.

W 2013 roku na zjeździe American Association for the Advancement in Science grupa naukowców ogłosiła wyniki badań, z których wynika, że cyfry widniejące na opakowaniach żywności mogą różnić się od faktycznej zawartości kalorii nawet o kilkadziesiąt procent.

Poza tym tradycyjny sposób liczenia kalorii nie uwzględnia gotowania czy trawienia. „Pod wpływem wysokiej temperatury znacznie zwiększa się strawność żywności i organizm jest w stanie przyswoić z niej więcej energii” – wyjaśnia dr Marek Szołtysik, dietetyk z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Różnica może być spora, bo z badań prowadzonych przez profesora Richarda Wranghama, antropologa z Harvard University, wynika, że myszy karmione wyłącznie jedzeniem poddanym obróbce termicznej przybrały na wadze o 30% więcej niż te, które dostawały tylko surową żywność.

Na zawartość kaloryczną wpływa nie tylko podgrzewanie jedzenia, ale również jego studzenie. Cząsteczki skrobi wraz ze spadkiem temperatury krystalizują się i enzymy nie mogą rozłożyć ich już tak szybko, jak zaraz po ugotowaniu potrawy.

Tagi: liczenie kalorii | skuteczne odchudzanie

Oceń artykuł:

4.20

Skomentuj (1)

mikka

przez ~mikka,
2016-09-28 22:06:14

Laski serio liczycie kalorie? Przecież kaloria kalorii nie równa. Wiadomo nie od dziś. Ważne żeby się zdrowo odżywiać i wybierać pełnowartościowe produkty. Polecam też dodawanie błonnika. Fajny jest np taki sypany z oleofarm

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij