Women's Health poleca:

Jak skutecznie schudnąć: 7 prostych patentów

Poleć ten artykuł:

Ćwiczenia i zdrowa dieta to podstawa skutecznego odchudzania. Istnieją jednak jeszcze inne, zaskakująco proste patenty na utratę wagi. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby jeszcze szybciej cieszyć się zgrabną sylwetką.

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na zrzucenie paru zbędnych kilogramów są ćwiczenia i zdrowa dieta. Mimo to dowiedzieliśmy się o paru alternatywnych, interesujących (i dość zaskakujących) sztuczkach, które także mogą pomóc Ci w walce z panoszącym się tu i ówdzie tłuszczykiem. Oto 7 rzeczy wspomagających odchudzanie:

1. Olejek z mięty pieprzowej

Zapach mięty może zmniejszać łaknienie i spożycie kalorii. Podczas przeprowadzonych niedawno badań ochotnicy – co dwie godziny przez pięć dni wdychając zapach olejku z mięty pieprzowej – zgłaszali wyraźne zmniejszenie apetytu. Jedna z teorii wyjaśniająca takie działanie przyprawy głosi, że ostry zapach rozprasza, a jednocześnie odrywa naszą uwagę od jedzenia.

Badania te nastąpiły krótko po innych analizach, udowadniających, że sportowcy wdychający zapach mięty czuli się bardziej zmotywowani i mieli energię do działania. Pamiętaj jednak, że aby czerpać korzyści z tego składnika diety, trzeba inhalować się jego zapachem. Ssanie cukier ków niestety nie wywoła efektów odchudzających.

2. Kolor naczyń kuchennych

Badania przeprowadzone w 2013 roku wykazały, że używanie czerwonych talerzy może pomóc Ci jeść mniej. Ochotnikom podano popcorn i czekoladę na czerwonych, białych i niebieskich talerzach. Osoby spożywające przekąski na czerwonych naczyniach, zjadły mniej.

Czemu? Badania sugerują, że kontrast kolorystyczny pomiędzy jedzeniem a kolorem talerzy jest tutaj kluczowy (przypuszczalnie dlatego, że pomaga Ci być bardziej świadomą każdego kęsa). Może być to powiązane także z faktem, że kojarzymy czerwoną barwę ze znakiem "stop" i ostrzeżeniem, co podświadomie zniechęca nas do jedzenia posiłku podanego na talerzu w tym kolorze.

3. Płać gotówką

Płacenie za zakupy bez użycia karty płatniczej może pomóc Ci wybierać zdrowsze jedzeniem. Świadczą o tym zeszłoroczne badania.

Naukowcy przebadali 2 314 uczniów szkół publicznych, którzy uczęszczali do placówek, gdzie w bufetach istniała możliwość płacenia tylko gotówką lub wyłącznie kartą kredytową. Tam gdzie obowiązywał zakup za gotówkę, 42% uczniów wybierało zdrową żywność, podczas gdy w szkołach, gdzie za jedzenie płacono kartą, było ich już tylko 31%. Co więcej, dzieci rozliczające się ze sprzedawcą za pomocą banknotów, kupowały 20% więcej świeżych produktów, niż te używające terminala. Dodatkowo jadły 31 kalorii mniej.

"Posiadanie przez uczniów karty kredytowej, sprawiło, że podejmowali oni zupełnie inne decyzje" - twierdzi dr Dawid Just, wykładowca z Cornell Center for Behavioral Economics in Child Nutrition Programs.

Dzieci to nieodosobniony przypadek. Według badań dorośli użytkownicy karty kredytowej wydają więcej pieniędzy w bardziej lekkomyślny sposób – na rzeczy sprawiające większą przyjemność, bogatsze w cukier, tłuszcze i sól – niż osoby używające gotówki.

Chcesz dowiedzieć się, czy podejmujesz racjonalne decyzje zakupowe i jak się miewa Twoja zdolność do oszczędzania? Sprawdź poziom swojej finansowej inteligencji w naszym teście.

Tagi: odchudzanie

Oceń artykuł:

2.50

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij