Women's Health poleca:

Hormony: wpływ na skuteczne odchudzanie

Poleć ten artykuł:

Niby wszystko robisz dobrze - jesz mniej, dużo ćwiczysz, ale wskazówka na wadze stoi w miejscu. Okazuje się, że odchudzanie może utrudniać także niewłaściwa praca układu hormonalnego. Sprawdź, kiedy hormony nie pozwalają ruszyć wadze w dół.

Przepis na odchudzanie? Większość odpowie: więcej ćwiczyć oraz mniej jeść. I gotowe. Sprawa jest, niestety, prosta tylko w teorii, a w praktyce na drodze do sukcesu często stają hormony.

Powyższy przepis na odchudzanie w niewłaściwym wykonaniu jest bowiem sposobem na zakłócenie równowagi, a bez niej trwałe pożegnanie z niechcianymi kilogramami jest praktycznie niemożliwe. Sprawdź, w jakich sytuacjach Twoje hormony zaczynają wariować i nie pozwalają Ci zbudować wymarzonej sylwetki.

Jesz zbyt mało

Jak to działa

Żeby schudnąć, często mocno ograniczasz ilość zjadanych kalorii. Sprawia to, że organizm zwalnia metabolizm i skupia się na wykorzystaniu energii do pracy najważniejszych organów. Układ hormonalny do nich nie należy. Nie pomaga mu też to, że przy niewielkiej ilości jedzenia trudno dostarczyć niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania ilości witamin i składników mineralnych. Na takiej diecie często najbardziej ogranicza się tłuszcze, a więc i cholesterol, a ten jest wykorzystywany do produkcji niektórych hormonów.

Rozwiązanie

Żeby hormony były w równowadze, musisz jeść, a nie głodzić się. Zwłaszcza jeśli ćwiczysz, bo trening zwiększa zapotrzebowanie organizmu na substancje odżywcze. „Zadbaj o odżywczą dietę, która składa się głównie z nieprzetworzonego jedzenia” – radzi endokrynolog dr n. med. Teresa Żak, adiunkt w Katedrze i Klinice Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Powinny się w niej znaleźć szczególnie warzywa krzyżowe (np. brokuły, kalafior, kapusta), które wspomagają usuwanie nadmiaru hormonów, probiotyki oraz prebiotyki (wspierają prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej), jedzenie wspierające pracę wątroby (ostropest, buraki, rukola, wątróbka), przeciwutleniacze, białko i wapń.  

Tagi: równowaga hormonalna | hormony | skuteczne odchudzanie

Oceń artykuł:

3.20

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij