Women's Health poleca:

Dieta niskokaloryczna: recepta na dłuższe życie

Poleć ten artykuł:

Okresowa dieta niskokaloryczna pomaga w uzyskaniu zgrabnej sylwetki, obniża ciśnienie krwi, a nawet odmładza organizm. Wyrzeczenia? Owszem, ale tylko kilka razy w roku. Zobacz, na czym dokładnie polega nowatorska metoda odchudzania i poznaj przykładowy jadłospis popularnej za oceanem kuracji FMD.

Jeśli chciałabyś znaleźć najmłodziej wyglądającą mysz na świecie, taki zwierzęcy odpowiednik Krzysztofa Ibisza, swoje kroki powinnaś skierować do University of Southern California, a konkretnie do laboratorium profesora Valtera Longo.

Każda z jego niewielkich, czworonożnych podopiecznych jest sprawniejsza, szczuplejsza i żyje o 18% dłużej od średniej. To nie wszystko - każda zapada na raka o połowę rzadziej od przeciętnej, jest też znacznie mniej podatna na rozwój stanów zapalnych. Jak profesor stworzył taką supermysz? Po prostu ją głodzi.

Profesor Longo jest gerontologiem i jednym z największych autorytetów nauki, która szuka odpowiedzi na pytanie, jak ludzie mogą żyć dłużej i w lepszym zdrowiu. Ponad 20 lat badań doprowadziło go do następującej konkluzji: okresowa głodówka pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę, obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu czy insuliny i – jakby tego było mało – na dodatek odmładza organizm na poziomie komórkowym.

Brzmi to trochę jak koncepcja okresowego postu (intermittent fasting) – mogłaś słyszeć o niej lub o będącej jej rozwinięciem diecie 5:2, w której jesz normalnie przez 5 dni w tygodniu, a przez dwa dni bardzo mocno ograniczasz kalorie. To jednak jest tylko swego rodzaju głodówkowe przedszkole, a prof. Longo proponuje nieco inne rozwiązanie: „Okresowy post dobrze sprawdza się, jeśli ktoś chce po prostu pozbyć się nadwagi czy poprawić zdrowie, ale nie przyniesie efektu odmłodzenia organizmu.

Ten następuje dopiero po 3-4 dniach głodu, po których rozpoczynają się określone procesy biologiczne”. Przekonuje, że do ich aktywacji zarówno u myszy, jak i ludzi, potrzeba praktycznie ścisłej głodówki, czyli kompletnego wyrzeczenia się jedzenia. Dozwolona jest wyłącznie woda.

Odmłodzenie brzmi kusząco, ale wywołujący je post jest raczej niemożliwy dla wszystkich poza doświadczalnymi myszami i bogaczami, którzy mogą niczym się nie przejmować i wyjechać na detoks do szwajcarskiego uzdrowiska. Praca, rodzina, znajomi – normalny tryb życia trudno pogodzić z kompletnym wyrzeczeniem się jedzenia (wypróbuj także mniej restrykcyjne kuracje odchudzające i przetestuj jadłospis nr 11 oraz jadłospis nr 12 diety 1500 kcal).

Tagi: odchudzanie | dieta niskokaloryczna | dieta FMD

Oceń artykuł:

3.50

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij