Women's Health poleca:

Dieta a praca mózgu - czy to co jemy ma wpływ na inteligencję?

Poleć ten artykuł:

Twój mózg także odczuwa skutki tego, co jesz. Stawiasz na zdrową żywność? Gratulacje: nie musisz martwić się tym, jak poprawić pamięć. Sprawdź jednak, jak Twój mózg zareaguje na fast food.

Najpopularniejsze testy inteligencji są przygotowywane tak, aby przeciętny rozwiązujący zdobył w nich około 100 punktów. Jednak wraz z upływem czasu od powstania badania rośnie liczba osób, które osiągają znacznie lepsze wyniki. Zjawisko to nazwano „efektem Flynna” – od nazwiska profesora Jamesa Flynna, który zwrócił na nie uwagę.

Zgodnie z jego oceną, gdyby przeciętny człowiek 100 lat temu dostał do wypełnienia współczesny test IQ, zdobyłby w nim jedynie 70 punktów, co uplasowałoby go wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie. Gdybyś Ty cofnęła się w czasie i reprezentowała nas w historycznych zawodach bystrzaków, bez problemu uzyskałabyś 130 punktów i wkroczyła do grona osób wysoce inteligentnych.

Skąd bierze się ten postęp? Naukowcy wskazują na kilka czynników. Jednym z nich jest angażujące intelektualnie środowisko. Jak przyznaje profesor Flynn, w 1900 roku tylko 3% Amerykanów wykonywało zawody wymagające umysłowo. Współcześnie w tej grupie znajduje się już niemal 35% społeczeństwa.

Ogromne znaczenie ma również edukacja. Z jednej strony ucząca myśleć, a z drugiej wyrabiająca umiejętność rozwiązywania testów, co w przypadku badań inteligencji nie pozostaje bez znaczenia.

Wreszcie znaczącym elementem jest urozmaicona dieta, która ma wpływ na stabilny rozwój mózgu. Mimo to, zanim podniesiesz ręce w geście zwycięstwa i ogłosisz światu, że jesteś inteligentniejsza od swoich rodziców i dziadków, zwróć uwagę na jeden drobny szczegół.

Lata szkoły nieźle wytrenowały Twój umysł. Radzisz sobie z myśleniem abstrakcyjnym i potrafisz w mig analizować otaczającą Cię rzeczywistość. Jednak ten skomplikowany mechanizm, jakim jest Twój mózg, łatwo zatrzeć.

„Osoby, które jedzą posiłki bogate w cukry i nasycone kwasy tłuszczowe, już po miesiącu mają gorsze wyniki w testach pamięci” – mówi dr Suzanne Craft z Wake Forest School of Medicine. A to dopiero początek krzywdy, którą możesz sobie wyrządzić śmieciowym jedzeniem.

Fast food a problemy z pamięcią

„W ciągu 10 minut od zjedzenia tłustego posiłku kwasy tłuszczowe upośledzają działanie hipokampu, czyli tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za naukę i wspomnienia – mówi dr Ewan McNay z University at Albany. – W ciągu kolejnych 30 minut możesz mieć trudności z przypominaniem sobie faktów oraz rozwiązywaniem krzyżówek”.

Warto o tym wiedzieć, bo jak pokazują badania, 44% Polaków w ciągu ostatniego miesiąca jadło w fast foodzie. Naukowcy zaznaczają, że negatywne efekty jednego posiłku nie utrzymują się długo. Oczywiście, jeśli takie jedzenie nie wejdzie Ci w nawyk.

„Wiemy, że spożywanie dużej ilości cukrów i nasyconych kwasów tłuszczowych pogarsza zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych, utrudnia koncentrację i pracę pamięci” – dodaje dr McNay. Jeśli przez dłuższy czas będziesz bombardować swój mózg niezdrowym jedzeniem, negatywne skutki staną się dużo bardziej widoczne.

Ciekawy eksperyment przeprowadzili na gryzoniach badacze z University of California. Naukowcy przez kilka tygodni uczyli szczury uciekać z labiryntu. Gdy zwierzęta radziły sobie już z odnajdywaniem drogi do wyjścia, zostały podzielone na dwie grupy. Jedna przez 6 tygodni piła wodę z dodatkiem syropu glukozowo-fruktozowego, drugiej podawano dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3. Co się okazało po powrocie na tor przeszkód?

Zwierzęta, które spożywały syrop, były wolniejsze i miały problemy z przypomnieniem sobie właściwej drogi. Natomiast ich konkurenci, którzy prowadzili bardziej urozmaiconą dietę, z większą łatwością znajdowali drogę do wyjścia.

Autorzy badania sądzą, że wszystkiemu winny jest wpływ syropu glukozowo-fruktozowego na wydzielanie insuliny. Jej obecność w mózgu upośledza procesy uczenia się i zapamiętywania.

Tagi: dieta mózgu | dieta a kondycja mózgu

Oceń artykuł:

3.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij