Women's Health poleca:

Dieta alkaliczna, czyli dieta z zasadami

Poleć ten artykuł:

Dieta alkaliczna to jeden z najmodniejszych trendów w jedzeniu. Podrzucamy więc 5 nietypowych przepisów na dania, które pomogą Ci przywrócić zachwianą równowagę kwasowo-zasadową, a poza tym są po prostu pyszne.

Najpierw jednak krótka lekcja chemii. Pamiętasz ze szkoły testy papierkiem lakmusowym? To ten różowy pasek papieru, który wkładało się do cieczy, a on zmieniał kolor na czerwony lub niebieski. Badanie miało na celu określić współczynnik pH cieczy. Dawne szkolne normy zakładały, że skala wartości to 0-14, gdzie wszystko poniżej 7 uważano za odczyn kwaśny, a powyżej 7 – zasadowy. Odczyn ludzkiego żołądka to 3,5. Innymi słowy, środowisko żołądka jest bardzo kwaśne, aby móc strawić jedzenie, np. stek wołowy. Z kolei krew ma odczyn lekko zasadowy – około 7,4 pH.

Nasza dieta obfituje w produkty o odczynie kwaśnym: mięso, nabiał i przetworzone węglowodany. Ich resztki krążą po systemie krwionośnym i go zakwaszają. To zjawisko może powodować nadmiernie obciążenie wątroby i nerek, a jeśli stan zakwaszenia będzie długotrwały, zwiększa ryzyko wystąpienia dny moczanowej, osteoporozy czy kamicy nerkowej. Produkty zasadowe (odczyn zbliżony do pH krwi) przeciwdziałają temu procesowi i przywracają pożądaną równowagę. Tyle teorii. A teraz szczypta praktyki – w jedzeniu, podobnie jak w modzie, trendy przychodzą i odchodzą. Obecnie pojawił się kolejny, wzmacniany wypowiedziami popularnych hollywoodzkich gwiazd.

Z jednej strony absolutnie nie jest powodem, żebyś nagle wpadała w panikę. Z drugiej jednak propozycje, żeby ograniczyć ilość mięsa, cukru, alkoholu czy przetworzonego nabiału z mleka krowiego, są słuszne z różnych względów. Takie podejście sprawi nie tylko, że organizmowi łatwiej będzie osiągnąć pożądaną równowagę kwasowo-zasadową, ale pomoże Ci pozbyć się niepotrzebnych kilogramów czy zadbać o cerę.

Spróbuj wprowadzić w życie zasadę 70/30. 70% menu powinno składać się z produktów zasadotwórczych, a 30% kwasotwórczych. Jeśli masz ochotę na stek, to niech zajmie on 30% talerza, a pozostałe 70% niech składa się z np. warzyw. Przejdź na kolejną stronę i sprawdź 5 przykładowych posiłków, które pomogą Ci osiągnąć takie proporcje.

Tagi: zakwaszenie organizmu | dieta zasadowa

Oceń artykuł:

3.20

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij