Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Czy nabiał szkodzi? [OPINIA EKSPERTA]

Podobno nabiał szkodzi na cerę i zdrowie. Czy powinnam zatem przestać jeść sery i dolewać mleko do kawy? - na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert WH.

czy powinnam odstawić mleko fot. shutterstock.com

Czy to prawda, że picie mleka i jedzenie nabiału w dorosłym wieku nie jest zdrowe?

Wiadomość, która trafiła do naszej facebookowej skrzynki, zainteresowała nas na tyle, że o odpowiedź na pytanie naszej Czytelniczki poprosiłyśmy eksperta.

Podobno nabiał szkodzi na zdrowie i cerę. Lubię kawę z mlekiem i nie zaobserwowałam żadnych skutków ubocznych. Czy mimo to powinnam go odstawić?

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert – doktor Marek Szołtysik z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Najczęstszym powodem, dla którego dorośli nie powinni pić mleka, zwłaszcza krowiego – i jeść nabiału – jest nietolerancja laktozy. „Zanikanie wraz z wiekiem enzymu laktazy, rozkładającego cukier mleczny do glukozy i galaktozy, powoduje, że laktoza nie zostanie rozłożona, więc wędruje do jelit. Powoduje to wzdęcia, rozwolnienie, a czasami i wymioty” – wyjaśnia dr Marek Szołtysik z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Osoby, które nie mają takich dolegliwości, spokojnie mogą sięgać po mleko. Jest ono praktycznie niezastąpionym źródłem wapnia, szczególnie ważnym dla kobiet, które znacznie częściej niż mężczyźni chorują na osteoporozę. Optymalna ilość to 1-2 szklanki dziennie, a ilości dodawane do kawy to przecież dużo mniej.

Pamiętaj jednak, że nadmiar nabiału może źle wpływać na cerę. „Pobudza gruczoły łojowe do produkcji łoju. Może zatem wywoływać przetłuszczenie się skóry i włosów, zaostrzenie trądziku, a także powodować powstawanie niechcianych krostek, zaczerwienień i podrażnień” - dodaje dermatolog, dr n. med. Danuta Nowicka. Jeżeli masz takie problemy nawet przy odrobinie mleka w kawie, zamień mleko krowie na mleko kozie czy roślinne, np. migdałowe bądź kokosowe (zobacz, czym zastąpić mleko krowie).

WH 06/2017

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz… Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
  mally1987, 2017-10-11 22:11:46
 • avatar
  zgłoś
  Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !
  mally1987, 2017-10-07 22:31:14
 • avatar
  zgłoś
  Jeżeli nie masz nietolerancji laktozy to nabiał nie jest szkodliwy. Wiadomo, że nic w nadmiarze nie jest zdrowe, ale jeżeli jesz racjonalne ilości nabiału to nie będzie problemu.
  fit_kasia, 2017-08-31 12:00:31
 • avatar
  zgłoś
  miałam nietolerancję laktozy więc nabiał przez długi czas odpadał, ostatnio kupiłam lactazę prebi i zadziałało, na razie powoli wprowadzam nabiał do diety i nie mam żadnych dolegliwości.
  ~Janka, 2017-08-17 17:00:28
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij