Women's Health poleca:

Cukier vs tłuszcz: co ograniczyć?

Poleć ten artykuł:

W każdej diecie pada słowo „mniej”. Nie zawsze chodzi o obcinanie ilości, częściej o jakość. Bierzemy pod lupę dietę niskowęglowodanową oraz dietę niskotłuszczową i sprawdzamy, co lepiej ograniczyć dla dobra zgrabnej sylwetki, zdrowia i formy – cukier czy tłuszcz.

Zdrowie

Dieta niskowęglowodanowa

Tak, węglowodany mają być głównym źródłem energii, ale nie te w postaci cukru rafinowanego (sprawdź, na czym polega uzależnienie od cukru i poznaj listę jego synonimów). Jest jeszcze jedno ale: wg badań dieta niskowęglowodanowa skuteczniej niż niskotłuszczowa obniża poziom triglicerydów (przyczyniających się do chorób serca) i podnosi poziom cholesterolu HDL (chroniącego przed tymi chorobami). Gorzka prawda.

Dieta niskotłuszczowa

W sumie każdy powinien być na diecie niskotłuszczowej, bo wg zaleceń jego udział w posiłkach nie przekracza 30%. Zatem problemem nie jest ile, ale jakie. Dobre tłuszcze (np. omega-3 i -6) dostarczają niezbędnych dla zdrowia witamin i antyoksydantów. Nawet owiane złą sławą tłuszcze nasycone bywają dobre – wg badań olej kokosowy pomaga chudnąć.

Wybór: na bezludnej wyspie przeżyłabyś bez cukier ków. Bez tłuszczu nie.

Tagi: dieta niskowęglowodanowa | dieta niskotłuszczowa

Oceń artykuł:

2.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij