Women's Health poleca:

Alchemia bochenka: przepis na chleb na zakwasie

Poleć ten artykuł:

Od dawna marzy Ci się prawdziwy chleb na zakwasie, który nie zawiera sztucznych barwników, spulchniaczy ani konserwantów? Wypróbuj nasz przepis i przekonaj się, że pieczenie chleba wcale nie jest trudne.

Prawdziwy chleb, wspominany przez nasze babcie, powstaje na zakwasie, który jest naturalnym i zdrowym konserwantem. W takim bochenku nie ma nic oprócz mąki, zakwasu, soli i wody. W masowo produkowanym pieczywie jest dużo więcej dodatków, a niektóre z nich mogą Ci zaszkodzić.

Konserwanty, cukier i inne dodatki

Na liście zbędnych składników znajdziesz np. cukier i mleko w proszku plus aromaty, barwniki, konserwanty, substancje spulchniające, emulgatory i regulatory kwasowości. O ile konserwant E262 (dwuoctan sodu) jest nieszkodliwy, o tyle propioniany (E282, E283) przeciw pleśniom i grzybom drażnią żołądek i nieprzyjemnie pachną.

Od tych wszystkich E może się zakręcić w głowie, ale w sklepie wszystko wygląda na zdrowe i smaczne. Nie daj się jednak oszukać producentom! Nim wybierzesz się na zakupy, poznaj 100 najlepszych produktów z supermarketu.

Kolor chleba

Uważaj na pseudorazowce barwione słodem jęczmiennym lub karmelem. Ten ostatni ma kilka rodzajów, ale żaden nie jest dobry dla zdrowia. Groźny karmel amoniakalny jest już zakazany, ale i tak lepiej nie sięgaj po brązowy bochenek (wybierz brunatno-szary). Z kolei jasne pieczywo bywa wybielane kwasem askorbinowym.

Zakwas vs. drożdże

Dziś łatwiej kupić chleb z dodatkiem drożdży niż tradycyjny na zakwasie (drożdże przyspieszają produkcję). Jednak warto szukać oryginału. Zakwas działa jak probiotyk: dostarcza pożytecznych bakterii kwasu mlekowego i pozwala przyswajać mikroelementy ze zbóż, co jest niemożliwe w towarzystwie drożdży.

Chleb tylko od piekarza

Nie wybieraj chleba o długim terminie ważności, zapakowanego w folię (chyba że kupujesz konserwy na kemping). Informacja „nie zamrażać” (często na pieczywie na bieżąco wypiekanym w marketach) sugeruje, że ciasto już raz zostało rozmrożone i najpewniej pochodzi z gotowej mieszanki z chemicznymi polepszaczami.

Tagi: przepis na chleb na zakawasie

Oceń artykuł:

4.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij