Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Womenshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ

Soczewki kontaktowe – dobre rozwiązanie dla aktywnych

Osoby z wadami wzroku – mniejszymi i większymi – często rezygnują z niektórych form aktywności fizycznej. W uprawianiu sportu przeszkadzają im bowiem okulary, które zupełnie nie mają racji bytu np. przy sportach wodnych. Czy to oznacza, że krótkowidze, dalekowidze i astygmatycy powinni zapomnieć o swobodnym uczestnictwie w zajęciach sportowych? W żadnym wypadku. Z pomocą przychodzą bowiem soczewki kontaktowe.

2016-10-10

Swoboda widzenia, swoboda ruchów

Przejście od okularów do soczewek kontaktowych wydaje się jednak wielu osobom trudne, wręcz traumatyczne. „Jak to – mam sobie coś włożyć do oka? Przecież to na pewno boli!” - wzdraga się większość przyzwyczajonych od lat do okularów osób. Choć zakładanie soczewek może sprawiać wrażenie niekomfortowego, w rzeczywistości nie jest wcale ani skomplikowane, ani bolesne. Na początku wrażenie posiadania ciała obcego jest dosyć dziwne – to nowe doznanie dla organizmu, który potrzebuje trochę czasu, by się z nim oswoić.

Po kilku dniach jednak soczewki kontaktowe stają się zupełnie naturalne i przestajemy zauważać ich obecność. Gałka oczna przyzwyczaja się do „dodatkowej warstwy” na rogówce. Wtedy też zaczynamy dostrzegać, że noszenie soczewek ma więcej zalet niż wad. Przede wszystkim pole widzenia nie jest niczym ograniczone, tak jak to ma miejsce przy okularach (szczególnie tych o grubszych oprawkach). Nie musimy się martwić, że stracimy widoczność podczas opadów deszczu czy śniegu, pożegnamy się też raz na zawsze z problemem parowania okularów przy wchodzeniu do ogrzewanych pomieszczeń. Najwięcej dobrych stron dostrzegą jednak osoby czynnie uprawiające sport. Zyskają ostrość widzenia np. na basenie, w trakcie treningów sztuk walki, podczas dynamicznych zajęć aerobowych, biegów przełajowych… Soczewki kontaktowe otwierają przed aktywnymi szerokie możliwości.

Zadaniowo – najlepsze soczewki dla aktywnych

Jeśli na co dzień mimo wszystko lepiej czujemy się i wyglądamy w okularach, nie ma przymusu ciągłego stosowania soczewek kontaktowych. W niektórych sytuacjach wydają się jednak dużo lepsze od okularów. Co więc zrobić? Dobrym wyjściem będzie w takiej sytuacji zaopatrzenie się w kilka par soczewek jednodniowych. Są bardzo cienkie, delikatne i okazują się najzdrowsze dla oka – ponieważ używamy ich tylko raz, nie ma ryzyka, że uszkodzimy je w międzyczasie czy zanieczyścimy. Z tego powodu to też najdroższy typ soczewek kontaktowych. Możemy użyć ich wtedy, kiedy zaistnieje taka potrzeba – podczas treningu, podczas zawodów sportowych, podczas krótkich wypadów na narty (albo narty wodne).

Ci, którzy planują aktywne, sportowe wyjazdy, powinni rozważyć zakup dwutygodniowych soczewek kontaktowych – wyjdą one nieco taniej niż oddzielne soczewki jednodniowe, ale ich noszenie będzie też nieco mniej komfortowe. Jeśli będziemy się z nimi obchodzić ostrożnie i uważnie, powinny jednak spełnić swoje zadanie jak należy. Trzeba dokładnie zadbać o ich przechowywanie i czyszczenie. Pamiętajmy, że należy zdejmować je przed snem i regularnie dokładnie przemywać płynem do soczewek.

Niech wada wzroku nie powstrzymuje Was przed aktywnością fizyczną!

źródło: materiały prasowe nadesłane przez producenta

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij