Women's Health poleca:

Ciekawostki zdrowotne WH: 01/2014

Poleć ten artykuł:

Dlaczego nadużywanie antybiotyków jest niebezpieczne dla zdrowia? Jak uchronić się przed bakteriami ze smartfona? Jak korzystanie z tabletu wpływa na bezsenność? Przed Wami kilka nowych, przydatnych informacji na temat zdrowia.

Wpływ nadużywania antybiotyków na zdrowie

Sezon grypy rozpoczęty, co oznacza, że coraz więcej osób będzie się zgłaszać do lekarzy z gorączką, katarem i bólem głowy. Lekarze zaś, by nie dopuścić do tzw. nadkażenia bakteriami osłabionego wirusem organizmu, wypiszą tysiące recept na antybiotyki.

Jednak nadużywanie antybiotyków może być niebezpieczne. I to nie tylko dlatego, że ich powszechność spowodowała już powstanie superbakterii, której nie jest w stanie pokonać żaden ze znanych leków. Również dlatego, że nadmiar antybiotyków może zniszczyć dobrą florę bakteryjną w Twoich jelitach, zwiększyć wydzielanie hormonu głodu i sprawić, że będziesz jeść więcej, niż powinnaś. Jeśli więc lekarz zaleci Ci antybiotyk, zapytaj, czy rzeczywiście jest on niezbędny.

Wg zaleceń epidemiologów tylko 15% dorosłych z zakażeniami górnych dróg oddechowych powinno dostać antybiotyki, tymczasem otrzymuje je aż 70%. Nie tylko antybiotyki są często nadużywane. Podobny problem jest z pigułkami przeciwbólowymi. Sprawdź, czy leki przeciwbólowe są bezpieczne dla zdrowia.

30 – według „Journal of the American Medical Association”, o tyle procent częściej niż mężczyźni młode kobiety poniżej 45. roku życia mają tzw. niemy zawał serca. Niemy, to znaczy bez charakterystycznego bólu w klatce piersiowej. Inne objawy zawału to: trudności z oddychaniem, nudności i ból pleców lub szczęki.

Tagi: ciekawostki zdrowotne

Oceń artykuł:

3.70

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij