Women's Health poleca:

Zmiana na lepsze? Tym razem się uda!

Poleć ten artykuł:

Która z nas nie robi listy postanowień noworocznych? A która z nas wytrwała w ich realizacji? To możliwe, musimy tylko zrozumieć, jak nauczyć się dobrych nawyków i pozbyć tych złych. Zobacz, jak mieć silną wolę.

Dlaczego innym jest łatwiej?

Dobre i złe nawyki

Jak to się dzieje, że niektórzy bez żadnego problemu potrafią sobie odmówić pączka albo kolejnego drinka, a życie innych to pasmo porażek w walce ze swoimi zachciankami? Kluczem do zagadki jest wiedza o tym, jak kształtują się nawyki oraz odwrotnie - jak nawyki kształtują nasze życie.

Mózg na autopilocie

Jak wynika z analizy ludzkiego zachowania, przeprowadzonej na Duke University, około połowa działań podejmowanych przez nas każdego dnia to nie są nasze świadome decyzje. To są właśnie nawyki, niegdyś wyuczone i utrwalone, dzięki którym nie musimy się za każdym razem zastanawiać, jak myć zęby, jaką drogą dojechać do pracy czy w jakiej kolejności sprzątać. Nasz mózg działa wtedy jakby na automatycznym pilocie.

Nawyki to rodzaj kolein, którymi łatwiej jest się przemieszczać - zarówno myślowo, jak i fizycznie. Mają ogromną siłę bezwładności i dlatego tak trudno nam z dnia na dzień przestać robić coś, co robiliśmy od lat, albo zacząć robić coś nowego. Wiedzą o tym doskonale ci, którzy usiłują rzucić palenie albo próbują zmusić się do regularnych ćwiczeń.

Mózg nie rozróżnia dobrych i złych nawyków, a nawyki na ogół kształtują się, nie pytając nas o zgodę. Charles Duhigg, autor znakomitej książki „Siła nawyku”, która właśnie ukazała się w Polsce, twierdzi, że zrozumienie, jak działa nawyk, jest kluczem do zmiany.

Możesz świadomie zmienić swoje życie na lepsze, jeżeli nauczysz się zastępować szkodliwe przyzwyczajenia tymi zdrowymi. „Chcesz, by bieganie przestało być męką? – pyta Charles Duhigg. – Uczyń z tego nawyk”. Gdy nauczysz się rozkładać nawyki na części składowe, możesz zacząć się nimi bawić i zastępować te szkodliwe elementy czymś, co służy Twojemu zdrowiu. Zmiana jest możliwa w stosunkowo krótkim czasie.

Tagi: silna wola | motywacja | zdrowe nawyki | noworoczne postanowienia

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij