Women's Health poleca:

Zdrowe rośliny, które oczyszczają powietrze

Poleć ten artykuł:

Designerskie meble i bieganie ze ścierką kilka razy w tygodniu nie wystarczy. Twój dom i Twoje samopoczucie potrzebuje roślin. Okazuje się, że mogą ochronić Twoje wnętrze przed pleśnią, pomóc zasnąć i sprawić, że nie złapiesz infekcji. 

Nowe meble, farby, wykładzina, stara gąbka - wszystkie te rzeczy mogą wydzielać niebezpieczne dla zdrowia substancje lotne. Badania przeprowadzone przez NASA udowodniły, że rośliny doniczkowe w ciągu doby mogą usunąć nawet 87% toksyn z powietrza. Dlatego kup poniższe rośliny, a oczyścisz domową atmosferę. Jedyne, co musisz zrobić, to utrzymać je przy życiu!  

Bluszcz

Dzięki tej roślinie oczyścisz łazienkę bez kiwnięcia palcem. Para wodna wnika w ściany i sprzyja rozwojowi szkodliwej pleśni. Badania American College of Allergy, Asthma and Immunology wykazały, że bluszcz usuwa z powietrza prawie 80% wilgoci. Dzieje się tak, bo ta roślina wodę pobiera właśnie z powietrza.

Storczyk

Masz kłopoty ze snem? Postaw na stoliku nocnym storczyka. Badania przeprowadzone przez Norwegian University of Life Sciences wykazały, że obecność tego kwiatu obniża ciśnienie krwi i zmniejsza stres. Orchidea jest też jedną z nielicznych roślin, które produkują tlen również w nocy. Lepiej dotleniona, obudzisz się rześka jak nigdy.

Zielistka

Idealne rozwiązanie do nowego mieszkania, w którym większość mebli jest nowych. Używany do produkcji płyt meblowych formaldehyd długo się ulatnia, a – jak wyjaśnia Kelly Redeker, wykładowca biochemii na University of York – liście i korzenie zielistki są wyjątkowo skuteczne w wychwytywaniu zanieczyszczeń z powietrza.

Chryzantema

Jeśli złociste chryzantemy kojarzą Ci się głównie z cmentarzem, pora przywrócić im miejsce na fortepianie (z braku fortepianu możesz je postawić na parapecie). Te piękne i niewymagające kwiaty również trafiły na opracowaną przez NASA listę roślin oczyszczających powietrze. Chryzantemy pomogą Ci usunąć z niego formaldehyd, trójchloroetylen, benzen, ksylen i amoniak.

Bambus

Przyczyną wielu chorób jest za wysoka lub za niska wilgotność powietrza w mieszkaniu – twierdzą uczeni z Agricultural University w Norwegii. Jeżeli jest zbyt suche, łatwiej łapiesz infekcje wirusowe, jeśli za wilgotne, w domu mogą rozwinąć się pleśnie i grzyby, które wywołują alergie. Bambus sprawia, że powietrze jest nawilżone idealnie. Przy okazji usuwa też z powietrza benzen i trójchloroetylen.  

Sprawdź także, jak zrobić porządki w szafie krok po kroku i skutecznie poradzić sobie z brudem w domu.

Tagi: rośliny doniczkowe | rośliny oczyszczające powietrze | zdrowe rośliny

Oceń artykuł:

5.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij