Women's Health poleca:

Wystąpienia publiczne: naucz się dobrze przemawiać

Poleć ten artykuł:

Niezależnie od tego, czy czeka Cię przemowa weselna, prezentacja w pracy, obrona pracy dyplomowej czy przedstawienie swojego projektu kolegom z firmy – dzięki kilku sztuczkom wypadniesz świetnie. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na postawę ciała, gestykulację i parę innych szczegółów. Zobacz, jak zostać mistrzynią wystąpień publicznych.

Głos to potężne narzędzie. Za jego pomocą możesz zręcznie przekonywać, skutecznie motywować albo delikatnie odmawiać. I pewnie doskonale sobie z tym radzisz w codziennym życiu, ale gdy przychodzi do wystąpień publicznych, sprawa staje się znacznie trudniejsza. Niezależnie, czy czeka Cię prezentacja przed pełną salą, czy przemówienie na ślubie koleżanki – będziesz gotowa. Wystarczy, że poznasz parę sztuczek.

„Większość ludzi nie wie, jak posługiwać się  głosem – mówi dr Monika Braun, aktorka i nauczycielka technik przemawiania. – Robią to instynktownie, zazwyczaj pod wpływem aktualnie przeżywanych emocji”. Całkowicie nie zdając sobie sprawy z tego, że brzmienie głosu nie bierze się wyłącznie z ułożenia warg czy napięcia strun głosowych.

„Na to, jak Twoją wypowiedź odbiorą inni, ma wpływ szereg czynników. Od kondycji organizmu aż po nastawienie do rozmówcy” - dodaje dr Braun. Dlatego nic dziwnego, że aktorzy przez wiele lat ćwiczą, aby podczas występów móc oddać głosem nawet najdrobniejsze niuanse. Na początku jednak wystarczy, że uświadomisz sobie mechanizmy, jakie zachodzą w Twoim ciele, aby spróbować skutecznie wykorzystywać głos.

Jesteś nieśmiała i raczej wolisz nie rzucać się w oczy? To także może pogarszać jakość Twoich przemówień. Zobacz, jak pokonać nieśmiałość oraz jak być pewną siebie, silną kobietą.

Podstawy

Zwróć uwagę na stan zębów. Zaplombuj wszystkie ubytki, nie mówiąc już o uzupełnieniu wolnych przestrzeni, powstałych, jeśli w ostatnim czasie usuwałaś zęby. Odgrywają one ważną rolę w prawidłowym rozchodzeniu się dźwięku. Jeśli chodzi o tembr głosu, to niezależnie od tego, jaki masz, doskonale spełni on swoją rolę. I to zarówno podczas kameralnej imprezy rodzinnej, jak i dużego zjazdu branżowego. Pamiętaj tylko, że im większa przestrzeń i im więcej osób, tym energiczniej powinnaś mówić.

Kondycja fizyczna

Jeśli ćwiczysz, masz od początku większe szansę, że będziesz lepiej wypadała podczas wystąpień publicznych. „Na to, w jaki sposób mówisz, duży wpływ ma dobre ukrwienie organizmu, sprężystość mięśni, dynamiczna praca ścięgien. Czyli wszystko to, co wiąże się także z regularnym uprawianiem sportu” – wyjaśnia dr Braun. Oto kolejny argument za tym, żeby nie odpuszczać treningu.

Tagi: wystąpienia publiczne | jak przemawiać

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij