Women's Health poleca:

Technologia a pamięć: wpływ smartfonów na nasz mózg

Poleć ten artykuł:

Naukowcy są zgodni – smartfony osłabiają pamięć. Robienie zdjęć telefonem, praca na urządzeniach mobilnych, a nawet korzystanie z nawigacji i czytanie najnowszych wiadomości w internecie, powodują kłopoty z zapamiętywaniem. Na szczęście możesz ich uniknąć.

Smartfony i technologie mobilne zmieniły nasze życie. W jaki sposób? Na to pytanie najpełniej odpowiedzą badacze z Imperial College London. Rozpoczęli oni szeroko zakrojone badanie nad wpływem telefonów komórkowych na nasze mózgi. W projekcie bierze udział 2500 nastolatków. Przez 24 miesiące naukowcy będą monitorować, jak korzystają oni z urządzeń przenośnych oraz poddawać ich testom zdolności poznawczych.

„To ważne, ponieważ zdolności poznawcze wpływają na to, w jaki sposób myślimy, podejmujemy decyzje oraz przetwarzamy i przypominamy sobie informacje – mówi odpowiedzialna za projekt Mireille Toledano. – Poza tym są związane z inteligencją, osiągnięciami w szkole i stanowią podstawę kreatywności nie tylko każdego z nas, ale całego społeczeństwa w ogóle”.

Minie trochę czasu, nim brytyjscy naukowcy przeanalizują dane i opublikują wyniki badań. Jednak już dziś jesteśmy w posiadaniu raportów, które uzmysławiają, że najnowsze technologie mogą pogarszać pamięć.

Fotografujesz wszystko, co Ci się podoba

Z pozoru nie ma w tym nic złego. Wstałaś wcześnie i zobaczyłaś, jak światło pięknie załamuje się w przedpokoju. Albo zwiedzasz właśnie średniowieczny zamek, czujesz się jak prawdziwa księżniczka i chcesz sobie o tym przypomnieć, gdy znów przyjdą długie, jesienne wieczory. Właśnie, przypomnieć – to słowo klucz.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Fairfi eld University, po zrobieniu fotografii możesz mieć z tym problem. „Podświadomie liczymy, że aparat zapamięta dany moment za nas. To działa, jeśli rzeczywiście wykorzystasz zdjęcia do wzmocnienia wspomnień i będziesz je później oglądać – mówi autorka badania, dr Linda Henkel. – Jednak my najczęściej wypełniamy pamięć telefonów czy aparatu tysiącami fotografii, których ponowne obejrzenie jest praktycznie niemożliwe”.

Rozwiązanie

Najpierw ciesz się chwilą, dopiero później rób zdjęcia. Możesz odkurzyć stary aparat dziadka, ale to rozwiązanie dla pasjonatów. „Przed zrobieniem zdjęcia rozejrzyj się dookoła i zastanów, co tak naprawdę chcesz zapamiętać” – radzi Henkel. Dzięki temu wspomnienia będą mocniejsze i na dłużej zostaną w Twojej pamięci.

Poza tym, co jakiś czas znajdź chwilę, aby obejrzeć stare albumy. Szczególnie gdy nie są to zakurzone księgi, lecz cyfrowe foldery. Dzięki temu, jak mówi dr Henkel, pobudzisz mózg i oglądając swoje konto na Instagramie, unikniesz wrażenia, że przyglądasz się cudzemu życiu.

Warto też wspomóc się dietą na pamięć i koncentrację. Zobacz, co warto jeść, a czego unikać.

Tagi: problemy z pamięcią | elektronika

Oceń artykuł:

5.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij