Women's Health poleca:

Relacje międzyludzkie: dotyk i jego siła

Poleć ten artykuł:

Badania pokazują, że jeden gest jest czasem wart więcej niż tysiąc słów. Wiedziałyście, że dotyk może wpływać na sukces zawodowy, szczęśliwy, udany związek i siłę perswazji? Zobaczcie, jak wykorzystać go w relacjach międzyludzkich.

Naukowcy z DePauw University postawili swoich badanych przed nie lada wyzwaniem. Mieli oni za pomocą dotyku przekazać rozmaite emocje nieznanej osobie, której w dodatku wcześniej zawiązano oczy. Okazało się, że uczestnicy eksperymentu w 78% przypadków odgadywali, czy chodzi o złość, strach, miłość, wdzięczność, wstręt czy też smutek.

Co więcej, czasami wyrażanie emocji dotykiem było zdecydowanie skuteczniejsze niż z wykorzystaniem mimiki albo tonu głosu. Dlatego dołącz tę technikę do swojego zasobu środków i naucz się ją wykorzystywać. 

Gdy pracujesz

Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego zawodnicy niemal wszystkich drużyn świata ściskają się jak na ślubie dawno niewidzianej kuzynki z Ameryki? Odpowiedź na to pytanie znaleźli naukowcy z University of California at Berkeley.

„W drużynach przyjacielski dotyk buduje zaufanie” – mówi dr Dacher Keltner, autor badania. Co więcej, jego analiza teamów grających w NBA wykazała, że im więcej ciepłych gestów, tym lepiej zespół radził sobie na parkiecie. W pracy nie ma raczej miejsca na rzucanie się sobie w ramiona. Jednak szczery uścisk podczas składania gratulacji albo wzięcie dłoni w obie ręce? Czemu nie. 

Każdego dnia otrzymujemy komunikaty niewerbalne od osób nas otaczających. Często po prostu nie zwracamy na nie uwagi. Rzuć okiem na nasz przewodnik i dowiedz się, co naprawdę myślą o Tobie współpracownicy, a następnie rozwiąż nasz test.

Tagi: relacje międzyludzkie | dotyk

Oceń artykuł:

5.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij