Women's Health poleca:

Przyczyny nadwagi: nie tylko złe geny

Poleć ten artykuł:

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Gruszka od gruszy też. Figurę często przejmujemy po rodzicach, jednak nie tylko złe geny są przyczyną nadwagi. Zobacz, co jeszcze sprawia, że przybieramy na wadze.

Złe geny

Katarzyna, 25 lat

Jej ciało zaczęło się zmieniać, kiedy stała się nastolatką. Przytyła w udach oraz w biodrach i po jakimś czasie podczas letnich wakacji nad morzem ze zdziwieniem zdała sobie sprawę, jak bardzo zaczęła przypominać swoją mamę. Miały taką samą figurę o kształcie gruszki, podobnie krótkie nogi. Z czasem uświadomiła sobie również, że lubią też podobne potrawy, przepadają za ciastami i nie wyobrażają sobie życia bez chleba.

Mimo że figura żadnej z nich nie przypomina modelki, nawet przez myśl im nie przeszło, że mogłyby uprawiać sport. Katarzyna raz na jakiś czas niechętnie ulegała namowom koleżanki, która schudła po zajęciach w klubie fitness, i próbowała ćwiczyć, ale szybko się zniechęciła, nie widząc rezultatów.

Dowody

Badacze zidentyfikowali aż 17 genów mających wpływ na to, w którym miejscu ciała organizm odkłada tłuszcz. Działanie niektórych jest bardziej widoczne u kobiet niż u mężczyzn. Istnieje również tzw. gen otyłości, czyli FTO. Ludzie, którzy odziedziczyli dwie kopie tego genu, mają wyższy poziom greliny (hormonu głodu), co może być przyczyną zauważonej w badaniach tendencji do przejadania się.

Niektóre rodzaje FTO mogą nawet powodować większą ochotę na przekąski o dużej zawartości węglowodanów. Dr Molly Bray, genetyk z University of Texas, tłumaczy, że FTO może wpływać na wydzielanie w mózgu substancji chemicznych odpowiedzialnych za regulację nastrojów. To z kolei może skutkować tym, że nosiciel genu mniej lubi wysiłek fizyczny, a jego organizm gorzej reaguje na trening.

Przetnij więzy

Nawet jeśli odziedziczysz kiepskie FTO, to właściwa dieta i aktywność fizyczna mają większy wpływ na pojawienie się nadwagi niż geny. Badania pokazują, że regularne ćwiczenia mogą ograniczyć wpływ genów aż o prawie 30%.

Pamiętaj, że lepsze efekty w odchudzaniu może dawać trening siłowy niż kardio. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten ostatni, to skuteczniejsze będą krótkie serie bardzo intensywnych ćwiczeń niż długie treningi o niskiej intensywności. Jeśli nie zaczniesz tracić na wadze po 4-8 tygodniach ćwiczeń, zmień rodzaj treningu i szukaj takiego, który sprawdzi się w Twoim przypadku.

Tagi: otyłość | przyczyny otyłości

Oceń artykuł:

3.10

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij