Women's Health poleca:

Prokrastynacja: jak z nią walczyć?

Poleć ten artykuł:

Dobrze wiesz, co znaczy prokrastynacja? Spokojnie, już niedługo o niej zapomnisz. Dzięki naszym wskazówkom nie zmarnujesz ani jednego dnia więcej. Najnowsze badania wyjaśniają, ile prawdy jest w najpopularniejszych wymówkach i jak walczyć z odkładaniem wszystkiego na potem.

Odkładanie wszystkiego na później jest tak stare, jak świat. Potwierdzają to odkrycia egiptologów z University of Toronto. Odczytali oni hieroglify, które mówiły: „Przyjacielu, przestań opóźniać pracę, pozwól nam wrócić do domu o rozsądnej porze”.

Nie wiemy, jak radzili sobie z problemem starożytni Egipcjanie. Jednak dzięki współczesnej nauce Ty jesteś w stanie opanować to niekorzystne zjawisko w ciągu tygodnia. Wystarczy, że dowiesz się, z czego wynika, i nauczysz się kontrolować perspektywę czasową. „Ludzie, którzy odkładają zadania na później, wcale nie są leniwi” – mówi prof. Philip Zimbardo.

Warto podkreślić to już na początku, bo choć dokładna liczba prokrastynatorów (tak, takie określenie weszło już do języka!) nie jest znana; w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że problem dotyczy nawet 20% społeczeństwa. To zdecydowanie większa grupa osób niż np. mających problem z depresją. Różnica jest taka, że na trwałe obniżenie nastroju wymyślono antydepresanty, a na chorobliwe zawalanie terminów skutecznej tabletki nie ma.

Na szczęście problemem zainteresowali się naukowcy. Wyniki ich badań wyjaśniają, ile prawdy jest w najpopularniejszych wymówkach i jak walczyć z odkładaniem wszystkiego na potem.  

Poznaj 12 sposobów na to, jak odnieść sukces w pracy.

Bo tak już mam

Autorzy badań opublikowanych w „Psychological Science” przeprowadzili ankietę wśród 347 par bliźniąt. Okazało się, że prokrastynacja może być przekazywana w genach i jest silnie związana z... impulsywnością. Choć na początku wydaje się to dziwne, ma całkiem logiczne wytłumaczenie.

Nasi przodkowie, żeby przetrwać, musieli szybko reagować na bodźce stresowe. Dlatego takie cechy były w naturalny sposób premiowane. Współcześnie zagrożenia zmieniły charakter, wyzwania są rozłożone w czasie. Raczej nie zostaniesz zaatakowana przez dzikie zwierzęta.

Prędzej usłyszysz dzikie krzyki szefowej, gdy po trzech miesiącach okaże się, że nie wyrobiliście normy. Dlatego nic dziwnego, że potrafisz znaleźć motywację do działania dopiero, gdy sytuacja robi się naprawdę niebezpieczna.

Zdarza Ci się odkładać w czasie także trening? Poznaj 5 niecodziennych motywacji do ćwiczeń, a na pewno będziesz szczęśliwsza i sprawniejsza.

Tagi: prokrastynacja

Oceń artykuł:

4.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij