Women's Health poleca:

Kreatywność: wyjdź poza schemat

Poleć ten artykuł:

Myślisz, że Twój problem jest nie do rozwiązania? Podejdź do tego kreatywnie, a zobaczysz, że znajdziesz wyjście. Przedstawiamy 5 patentów na kreatywne rozwiązywanie problemów.

Wyjdź poza schemat może brzmieć jak porada jednego z tych szarlatanów coachów, których mamy ostatnio wysyp. Ale szczerze mówiąc, jest to najtrafniejszy opis tego, co powinnaś zrobić, jeżeli nie możesz znaleźć wyjścia z jakiejś sytuacji.

Problem powoduje stres, a w stresie na ogół się usztywniamy i robimy to samo, co zwykle. Np. dzwonimy do mamy albo robimy komuś awanturę. A czasem wystarczy spojrzeć na problem z innej strony. Oto 5 kreatywnych patentów na rozwiązywanie trudnych kwestii.

Patent 1

Udaj sama przed sobą, że ten problem wcale nie jest taki istotny

Spróbuj tego

Zdystansuj się mentalnie od tematu – wyobraź sobie, że sprawa dotyczy kogoś innego i pomyśl, co ta osoba zrobiłaby w tej sytuacji. Albo wyobraź sobie, że deadline jest za miesiąc, a nie za trzy dni.

Dlaczego to działa

„Dystans otwiera umysł, pomaga nam zobaczyć pełniejszy obraz i dostrzec detale, które nam umykają, gdy jesteśmy zbyt blisko” – mówi dr Art Markman, profesor psychologii z uniwersytetu w Teksasie. Złapanie odpowiedniego dystansu pozwala nam opanować emocje, które zakłócają racjonalne myślenie.

Patent 2

Mapa myśli, czyli narysuj swój problem

Spróbuj tego

Przygotuj blok rysunkowy, dużo kolorowych pisaków i do roboty. Rozrysuj schematy, tabelki, plan dnia, istotne czynniki – wszystko, co może zilustrować sprawę, która Cię gnębi.

Na przykład trudno Ci podjąć jakąś decyzję? Wypisz albo narysuj sobie wszystkie za i przeciw. Jeżeli masz problem „ludzki”, np. konflikt z bliską Ci osobą, spróbuj opisać swoje emocje i ewentualne słowa, które chciałabyś jej powiedzieć. Przykłady użycia mapy myśli znajdziesz w sieci.

Dlaczego to działa

Teoretycy tworzenia map myśli twierdzą, że takie rysunkowe diagramy składające się z powiązanych ze sobą różnych elementów najlepiej prezentują sposób, w jaki działa ludzki umysł.

Dzięki temu, że masz wszystkie elementy układanki w jednym miejscu, łatwiej Ci będzie stworzyć nowe, nieoczywiste skojarzenia, które przyczynią się do rozwiązania problemu. Zwłaszcza gdy jesteś tzw. wzrokowcem, powinnaś polubić mapy.

Tagi:

Oceń artykuł:

4.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij