Women's Health poleca:

Sposoby na lepszą pamięć: jak ją poprawić?

Poleć ten artykuł:

Okazuje się, że aby rozwiązać problemy z pamięcią i koncentracją, czasem trzeba zapomnieć. Dlatego wyrzuć z głowy złe chwile, zbędne detale oraz nieistotne szczegóły i zostaw miejsce na rzeczy naprawdę ważne. Oto garść wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak poprawić pamięć.

Przez to, że żyjemy w niesamowicie połączonym świecie, jednego dnia dociera do nas tyle informacji, ile jeszcze 100 lat temu przeciętny człowiek odbierał przez całe swoje życie – mówi dr Sandra Bond Chapman z University of Texas. – Jeśli miałabyś zapamiętywać każdą rzecz, która wydarzyła się w Twoim otoczeniu, prawdopodobnie nie byłabyś w stanie myśleć abstrakcyjnie ani podejmować decyzji”.

Rozwiązanie jest proste – musisz zapominać. Całe wyzwanie polega jednak na tym, aby pozbywać się z umysłu zbędnych wspomnień, a nie istotnych faktów. 

Powtarzanie jest matką wiedzy – mawiali starożytni Rzymianie. I mieli dużo racji, co potwierdzają współczesne badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. To właśnie dzięki powtarzaniu w mózgu wytwarzają się i wzmacniają połączenia neuronowe, z których korzystasz, gdy zagadnięta na ulicy przez turystę bez problemu odpowiadasz po włosku.

Albo gdy mnożysz duże liczby bez pomocy kalkulatora, bo szybciej podasz wynik, niż Twoje koleżanki sięgną po telefon. Jednak jest jeszcze jedna droga do Twojej głowy. „Im bardziej dane wydarzenie było emocjonujące, tym dłużej zostanie w umyśle” – mówi Chapman.

Dlatego prawdopodobnie zapamiętasz pierwszy pocałunek oraz swój największy sukces w podstawówce, a nie tysiąc innych rzeczy, które przytrafiły Ci się od urodzenia.

Twoja pamięć, bystrość umysłu i ogólna wydajność mózgu mogą się zmniejszać wraz z wiekiem. Istnieje jednak sposób na spowolnienie tego procesu. Pomoże Ci w tym 35 produktów na pamięć i koncentrację oraz systematyczny trening.

Tagi: jak poprawić pamięć | problemy z pamięcią | sposoby na pamięć

Oceń artykuł:

4.60

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij