Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Fotelik dziecięcy: jak wybrać odpowiedni?

Maluchy w aucie potrzebują bezpieczeństwa, komfortu i rozrywki – zawsze w tej kolejności. Po pierwsze – jak jest z bezpieczeństwem Twojego dziecka? Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni fotelik dziecięcy dla Twojego malucha.

jak dobrać fotelik dziecięcy

Maluchy w aucie potrzebują bezpieczeństwa, komfortu i rozrywki – zawsze w tej kolejności. Po pierwsze – jak jest z bezpieczeństwem Twojego dziecka?

Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu, i będziemy to powtarzać. Nieważne, czy chodzi o jazdę do żłobka, przedszkola, dziadków czy o wakacyjny wyjazd w góry lub nad morze – jeśli w samochodzie jest dziecko, jego bezpieczeństwo ma być dla Ciebie najważniejsze. Zawsze – koniec, kropka.

Zadbać o nie musisz jeszcze przed posadzeniem dziecka w foteliku. Tylko który model będzie chronił je najlepiej? Obok pokazujemy podział fotelików według grup wagowych.

Nasza podpowiedź? Banalna – na bezpieczeństwie oszczędzają tylko głupcy. Nie ufaj niedostępnym w sprzedaży w Polsce fotelikom, które można kupić na portalach aukcyjnych. Badania organizacji healthystuff wykazały, że część z nich może być wykonana z materiałów, które zawierają toksyczne substancje, na przykład ołów, rtęć czy kadm.

Specjaliści w branży (i zdrowy rozsądek) podpowiadają też, żeby unikać fotelików używanych – nigdy nie wiadomo, jakie zdarzenia mają za sobą. Dopuszczalny wyjątek? Fotelik z udokumentowaną historią, odkupiony od rodziny lub znajomych. Egzemplarze powypadkowe nie wchodzą w grę.

Po zakupie odpowiedniego fotelika kilka podstawowych zasad przewożenia dziecka. Najbezpieczniejsze miejsce w aucie to środkowe z tyłu (czyli z dala od drzwi), ale tylko gdy jest tam mocowanie Isofix. Jeżeli nie, lepiej posadź malucha za fotelem pasażera.

Kolejna sprawa to zagłówek – mniejsze dzieci powinny mieć pod głową specjalny kołnierz, który ochroni ich szyję podczas wypadku. Starsze, siedzące na podkładce, powinny mieć zagłówek fotela ustawiony co najmniej na wysokości oczu.

Kiedy zmieniać foteliki?

Zgodnie z przepisami foteliki samochodowe są klasyfikowane według wagi dziecka.

 • grupa 0 (od 0 do 10 kg)
 • grupa 0+ (do 13 kg)
 • grupa I (od 9 do 18 kg)
 • grupa II (od 15 kg do 25 kg)
 • grupa III (od 22 kg do 36 kg)

Fotelik z grupy 0 lub 0+ trzeba zmienić na większy, gdy czubek głowy dziecka wystaje ponad jego obrys.

Fotelik z grupy I wymień, gdy linia oczu dziecka wykracza ponad jego obrys albo górne mocowanie pasów znajduje się poniżej linii barków.

WH 10/2016

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  To BabySafe Husky polecam:-)
  ~Ania, 2017-04-18 23:56:55
 • avatar
  zgłoś
  w pani gadżet był taki, ale niestety nie pamiętam nazwy rośnie razem z dzieckiem tak to się nazywa poszukaj może znajdziesz....
  ~ejhej, 2017-02-25 21:22:09
 • avatar
  zgłoś
  Nic nie ma o fotelikach 9-36 kg a ja właśnie takiego poszukuję najlepiej w rozsądnej cenie do 500 zł przydałby się taki poradnik pozdrawiam
  ~Fotelik, 2017-02-19 23:00:47
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij