Women's Health poleca:

Babska przyjaźń: jak ją pielęgnować?

Poleć ten artykuł:

Babska przyjaźń to jeden z najistotniejszych czynników sprzyjających naszemu zdrowiu psychicznemu i długowieczności. Jak odnieść w niej sukces? Trochę talentu i trochę pracy. Jak w życiu. Zobacz, o czym warto pamiętać, aby mieć wokół siebie życzliwe, przyjacielskie grono.  

Zdecydowana większość z nas może się poszczycić całkiem sporą grupą znajomych na portalach społecznościowych. Z reguły to kilkaset osób. Ale gdy masz ochotę wpaść do kogoś ot tak, bez okazji, żeby posiedzieć w czyjejś kuchni przy herbacie i trochę pomarudzić, okazuje się, że masz może ze dwie takie osoby, jeśli w ogóle.

Badacze mówią, że współczesny człowiek z istoty społecznej zmienia się w kolekcjonera wirtualnych znajomych, a coraz mniej czasu poświęca pielęgnowaniu prawdziwych przyjaźni w świecie realnym. A to właśnie one są najistotniejsze dla zdrowia psychicznego. Czy w ogóle potrafimy nawiązywać i pielęgnować przyjaźnie?  

„Mamy coraz więcej znajomych i coraz mniej przyjaciół” - mówi prof. psychologii Andrea Bonior z Georgetown University, która zawodowo zajmuje się tą tematyką. Co więcej - badania wskazują, że blisko 40% osób czuje się bardziej komfortowo, kontaktując się z ludźmi online niż twarzą w twarz, a nawet telefonicznie. Podejrzewam, że sama znajduję się w tej grupie.

Kilka minut temu odrzuciłam pod jakimś pretekstem zaproszenie na babski wieczór w gronie moich koleżanek z liceum. Zaraz, kiedy ostatni raz się widziałyśmy? W zeszłym roku? Inna moja koleżanka (kiedyś mówiłyśmy o sobie: przyjaciółki) przeprowadziła się ponad rok temu do innego miasta, a ja do tej pory nie zadzwoniłam do niej, żeby zapytać, co u niej słychać. Ale wyrzuty sumienia uspokajałam tym, że intensywnie lajkowałam wszystkie zdjęcia, które wrzucała na FB.

Jeszcze jedno mnie zastanawia. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz się z kimś zaprzyjaźniłam. W realu. Nie wiadomo, czy to wina Marka Zuckerberga, czy tempa, w jakim żyjemy, ale „przyjaciel/przyjaciółka” stały się pojęciami odświętnymi, zarezerwowanymi na jakieś szczególne okazje, i dlatego rzadko używanymi. Teraz mamy znajomych. Ale tak z ręką na sercu, z iloma znajomymi z FB wybrałabyś się na wspólne beztroskie buszowanie po sklepach?

Tagi: przyjaźń

Oceń artykuł:

3.80

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij