Women's Health poleca:

Jak oszczędzać pieniądze: 19 rad

Poleć ten artykuł:

Każdy chce mieć pieniądze, niestety nie każdemu przeznaczona jest wygrana w lotto. Pozostaje tylko przeprogramować swoje myślenie o pieniądzach. Oto 19 wskazówek, jak obniżyć wydatki, zarabiać więcej i zacząć oszczędzać.

Lepsza praca, lepsza płaca

1. Twoja praca jest Twoją najważniejszą inwestycją

Kryzys nauczył nas na pewno jednego: poważnego podejścia do swojej pracy. To właśnie praca stanowi nasze najważniejsze aktywa i tak powinna być traktowana. Aktywa względnie bezpieczne w obecnej sytuacji to praca w budżetówce albo firmach wykonujących zlecenia dla urzędów. Ale jeżeli Twoja pozycja jest niepewna, pracujesz na umowę zlecenie albo w branży dotkniętej kryzysem (np. budowlanej), nie możesz sobie pozwalać na żadne gwałtowne ruchy. Co to oznacza? No, niestety – więcej pokory i mniej roszczeniową postawę. Poczekaj do przyszłego roku: MFW przewiduje dla Polski stopniowy spadek bezrobocia.

2. Uwzględnij czynnik szczęścia

Jeżeli rozważasz podjęcie jakiejś pracy „tylko dla kasy”, pamiętaj o jednym: pieniądze korelują z poczuciem szczęścia tylko do pewnego poziomu. Powyżej niego więcej pieniędzy nie zmienia już nic. Jeżeli lubisz swoją pracę, zarabiasz tyle, że starczy Ci na rachunki, raty, benzynę do auta i drobne przyjemności od czasu do czasu, to podjęcie nowej pracy jest decyzją ryzykowną. Zwłaszcza gdy masz świadomość, że motywacja jest wyłącznie finansowa. Jak wynika z badań, dla kobiet szczególnie istotna jest atmosfera w pracy. Fatalna, mimo wyższych zarobków, cię unieszczęśliwi.

3. Jedna godzina Twojej pracy jest warta...

Oto szybki sposób na przeliczenie sobie, ile jest warta godzina Twojej pracy. Zajrzyj do swojego zeznania podatkowego i sprawdź, ile zarobiłaś przez cały rok. Odejmij trzy ostatnie zera i podziel tę liczbę na połowę. Na przykład jeżeli w zeznaniu widnieje kwota 40 000 zł, to po odjęciu trzech zer i podzieleniu 40 na dwa wychodzi, że godzina Twojej pracy jest warta 20 zł. To jest dobry punkt wyjścia, żeby zdecydować, co warto robić samej, a za jakie usługi chętnie zapłacisz innym ludziom. Jeżeli nienawidzisz sprzątać, to może nie jest głupi pomysł, aby wynająć kogoś, kto zrobi to za Ciebie, biorąc – powiedzmy – 15 zł za godzinę.

4. Poznaj swoją wartość na rynku pracy

Czy jesteś warta więcej niż zarabiasz? A może płacą Ci niezasłużenie dużo? Tak czy owak, warto wiedzieć, jak rynek wycenia Twoje umiejętności. To może dodać Ci pewności siebie albo zmotywować do podjęcia dodatkowych szkoleń, które podniosą wartość Twoich aktywów. Zajrzyj na stronę www.zarobkipolakow. pl i porównaj się z innymi.

Tagi: jak oszczędzać pieniądze | sposoby na oszczędzanie

Oceń artykuł:

3.00

Skomentuj (8)

kokorino

przez ~kokorino,
2016-09-28 09:20:29

Fajną formą oszczędności jest też np. odkładanie z konta w telefonie pieniadze na konto bankowe. Mi co miesiąc coś tam zostaje na koncie i zamieniam na kaskę :) można to zrobic na zamiensms.pl

wojtek

przez ~wojtek,
2016-08-26 14:02:04

ja zaoszczędziłem jakieś 10 % w firmie novum, wcześniej zawsze na minusie byłem

ada

przez ~ada,
2016-08-23 08:18:01

a ja nawet nie słyszlam o tym, że można sprzedawcę prądu zmienić. Ciekawe..

karola

przez ~karola,
2016-08-16 08:22:39

my mamy i gaz i prad w jednym miejscu - novum. trochę przez przypadek, ale ze wyszlo taniej to nie szukaliśmy niczego innego. ktoś ma cos innego?

feri

przez ~feri,
2016-08-15 22:13:50

chyba chodzi o to, ze nie trzeba byc w jakims rwe ale jest duzo teraz do wyboru

mirek

przez ~mirek,
2016-08-12 14:23:48

własnie jeden usługodawca i o to mi chodziło z tym wszystkim

eos

przez ~eos,
2016-08-09 08:34:56

warto zrewidowoć wszystki rachunki jakie mamy w domu, a nie byc u jednego uslugodawcy cały czas

Arek

przez ~Arek,
2016-06-15 18:57:27

Bardzo ciekawy artykuł. Ja w pewnym momencie trafiłem na tzw. konta oszczędnościowe prywatnych firm. Jak to działa? Zasada jest dziecinnie prosta, ustalamy sobie miesięczna kwotę, która ma być oszczędzana. Najważniejsze, aby robić to regularnie, żeby wyrobić sobie nawyk. Ogromnym plusem jest fakt, iż pieniądze są zamrożone przez pewien okres. Po prostu nie korci mnie żeby je wyciągnąć. Dodatkowo nasza skarbonka jest oprocentowana co daje nam zysk. Widziałem takie same rozwiązania w banku, aczkolwiek różnica jaka zauważyłem to fakt, iż w banku płacimy podatek Belki. Powiem szczerze, że jestem zachwycony bo po 7 latach oszczędzania na rachunku mam 50% więcej niż wplacilem.

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij