Women's Health poleca:

Dobre relacje ze współpracownikami - jak je wypracować?

Poleć ten artykuł:

Kiedy koleżanki i koledzy z pracy stoją z Tobą twarzą w twarz, są zwykle grzeczni, mili i uśmiechnięci. Zastanawiasz się jednak pewnie, co mówią, kiedy odwracasz się do nich plecami? Oto odpowiedź i rady, jak poprawić swój wizerunek w oczach współpracowników.

Nie musisz czekać na imprezę firmową, żeby w rozluźnionej alkoholem atmosferze dowiedzieć się od kogoś, jak jesteś postrzegana w pracy. "Każdego dnia otrzymujemy komunikaty niewerbalne od osób nas otaczających. Często po prostu nie zwracamy na nie uwagi" – mówi prof. Mariusz Pasierski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dzięki naszemu przewodnikowi dowiesz się, co naprawdę myślą o Tobie współpracownicy.

Jesteś lubiana?

1. Jeśli zagadują cię na korytarzu.

Spotkania na kawie w kuchni czy wyjścia na papierosa powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie najczęściej rozmawiamy przy pomocy e-maili, komunikatorów internetowych lub telefonicznie.

"Jeśli więc ktoś zagaduje Cię na korytarzu, oznacza to, że przerywa codzienną rutynę specjalnie dla Ciebie. To oznaka sympatii" – twierdzi Patryk Wężowski, ekspert mowy ciała, autor książki "Mowa ciała. Praktyczne wprowadzenie". Ale jeśli do tego ucieka wzrokiem i spogląda na zegarek podczas rozmowy, to raczej nie jest nią specjalnie zainteresowany.

2. Jeśli reagują na to, co mówisz.

Czy podczas rozmowy w cztery oczy Twoja koleżanka ze zrozumieniem kiwa głową i aktywnie bierze udział w rozmowie? Czy kąciki jej oczu marszczą się, gdy uśmiecha się w odpowiedzi na Twoje zabawne komentarze? "Im bardziej ruchliwa jest twarz twojego rozmówcy, tym bardziej jest on emocjonalnie zaangażowany w rozmowę" – mówi Wężowski.

3. Jeśli rozmawiają na luzie.

"Ludzie mówią inaczej, gdy są zdenerwowani lub nie czują się swobodnie" – tłumaczy Wężowski. Kiedy ktoś, kto normalnie mówi w umiarkowanym tempie, zaczyna mówić bardzo szybko, albo odwrotnie – osoba zwykle mówiąca szybko nagle robi długie pauzy podczas wypowiedzi – to dla Ciebie znak, że coś jest na rzeczy. Jeśli Cię lubią i są zainteresowani rozmową, nie powinnaś zauważać różnicy w sposobie mówienia.

Tagi: mowa ciała | psychologia biznesu | relacje międzyludzkie

Oceń artykuł:

3.40

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij