Women's Health poleca:

Bieganie dla początkujących - porady od profesjonalistów

Poleć ten artykuł:

Może nie będzie to miłość od pierwszego wejrzenia, ale na pewno zaskoczy Cię intensywnością doznań. Poznaj nasz plan na bieganie dla początkujących i ciesz się wspaniałą sylwetką i dobrym samopoczuciem.

Mimo usilnych starań nie możesz pojąć, co wszyscy widzą w tym bieganiu? Myślisz, że to moda? Być może, ale trwająca już od lat 70. i wciąż zyskująca miliony zwolenników. Po czym poznasz fanki biegowego trendu? Charakteryzują się szczupłą sylwetką (1,5 km biegu spala 100 kcal), uśmiechem (dzięki zastrzykowi endorfin i dumie z pokonanych dystansów), mniejszą zachorowalnością na nowotwory, choroby serca, reumatyzm i dłuższym życiem (duńscy naukowcy dowiedli, że 1,5-2 godziny biegu tygodniowo w umiarkowanym tempie opóźnia nieuniknione o około 6 lat).

„Dlatego każde wyjście na trening to duży sukces – mówi Ewa Samborska-Wcisło, trener lekkiej atletyki, przygotowująca uczestników Wyzwania Runner's World do maratonu. – Za nim idą kolejne: kilometr więcej, minuta dłużej, wbiegnięcie pod górkę bez zatrzymania, mniejsza zadyszka, a przede wszystkim więcej endorfin”.

Prawdopodobnie czytasz ten tekst z nadzieją, że dowiesz się, jak biegać, żeby się przy tym nie zasapać i przemykając ulicami, wyglądać raczej jak zwinna pantera, niż niezdarny zając. Nie zamierzamy Cię przekonywać, że możesz biegać tak, że się nie spocisz, ale chcemy Ci udowodnić, że wraz z potem wyparują zbędne kilogramy i stresy, a Ty po dwóch dniach przerwy zaczniesz tęsknić za butami biegowymi. Zobacz, jak zacząć cieszyć się każdym krokiem i na zawsze zakochać się w bieganiu.

Oddychanie podczas biegania

Myślisz, że nie nadajesz się do tego sportu, bo po 100 metrach brakuje Ci tchu? Argument „nie biegam, bo nie umiem” z łatwością obaliliby Twoi rodzice, którzy najprawdopodobniej nie mogli za Tobą w dzieciństwie nadążyć. Tylko że wtedy poza ganianiem za rówieśnikami i spaniem miałaś niewiele do robienia. Dziś też byłabyś w stanie biegać przez pół dnia, ale na pewno nie tak beztrosko. Kluczem do oswojenia biegania jest właściwe tempo. Zależy ono od Twojej wytrzymałości i tego, jaki dystans chcesz pokonać. Niestety, nie ma wzoru na dobre dla Ciebie tempo – określenie go wymaga treningu i zależy od Twoich odczuć.

Początkujące biegaczki często zaczynają za szybko i dlatego też szybko rezygnują. „Pierwszy bieg to tak naprawdę mniej niż trucht i niewiele więcej niż marsz” – mówi trenerka Ewa Samborska-Wcisło. „Najefektywniejszy jest taki poziom wysiłku, który nie jest odczuwalny jako nieprzyjemny” – tłumaczy. Dlatego ważne jest znalezienie tzw. tempa konwersacyjnego. „Takiego, w czasie którego wystarczy Ci tchu do prowadzenia swobodnej rozmowy z towarzyszem przez cały czas trwania biegu – wyjaśnia trenerka. – Tempo to wyznacza komfortową strefę dla początkującego biegacza.

Pamiętaj, że gdy zaczynasz przygodę z tym sportem, w Twoim słowniku nie powinno istnieć pojęcie „za wolno”. Biegaj dla przyjemności, by nie zniechęcić się do kolejnych treningów, a będziesz chciała biegać więcej, dalej i szybciej”. Kiedy zaczynasz ciężko dyszeć – zwolnij. Nie doprowadzając swojego organizmu do stanu wyczerpania, z większą ochotą wrócisz na ścieżkę biegową. Kiedy czujesz, że jesteś bez formy albo masz ciężki dzień, po prostu przejdź do marszu.

Jeżeli zaczynasz treningi biegowe od zera, postaw na trzy 20-minutowe marszobiegi w tygodniu. Co tydzień staraj się truchtać nieco więcej, a iść mniej, aż pokonasz 20-30 minut ciągłym biegiem. Przez kolejne tygodnie staraj się osiągać tempo konwersacyjne, a kiedy ono przestanie Ci wystarczać (po co najmniej 4 tygodniach, a najlepiej 8), podkręć tempo (plus spalanie kalorii i wzrost formy), dodając jeden z tych elementów na koniec jednego treningu w tygodniu: cztery 20-sekundowe odcinki w możliwie najszybszym tempie, trzy 30-sekundowe podbiegi na wzniesienie lub sześć kilku- nastometrowych sprintów. W przerwach truchtaj 2 minuty do wyrównania oddechu.

A może powinnaś dowiedzieć się, czy jesteś tak fit, jak powinnaś być w swoim wieku. Wykonaj test i sprawdź formę z WH.

Tagi: bieganie | trening dla początkujących | trening dla biegacza

Oceń artykuł:

4.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij