Women's Health poleca:

Trening z piłką eliptyczną: ćwiczenia z ovoball

Poleć ten artykuł:

Ovoball, balooning ball albo io-Ball – jak zwał, tak zwał. Chodzi o piłkę. Elastyczny, przyczepny i wytrzymały sportowy gadżet: nie pęknie, kiedy na niej staniesz, bo do tego została stworzona.

„Piłka ta jest wykorzystywana przede wszystkim do ćwiczeń wzmacniających. Wysmukla sylwetkę przez poprawienie rzeźby mięśni – mówi Justyna Waszkiewicz, instruktor ovoball w Fitness Academy. – Im więcej wykorzystamy ją w różnych podporach, czyli tam, gdzie musimy na niej balansować, tym mamy większą pracę na głębokie mięśnie brzucha, grzbietu i pośladki ”.

Niestabilne pozycje na piłce i globalne ruchy kształtują całe ciało. Nawet jeśli jesteś sprawna, na tych zajęciach poczujesz, że masz sporo nieużywanych mięśni.

Jak to działa? „Piłka powinna być trochę miękka, delikatnie niedopompowana” – radzi instruktorka. Ovoball ustawiony pionowo jest najmniej stabilny, więc podpory w takim ułożeniu są zarezerwowane dla zaawansowanych dziewczyn. Najczęściej układa się ją poziomo. Na początku ćwicz z piłką leżącą poprzecznie do podpierającej się na niej części ciała; kiedy położysz ją wzdłuż, zrobi się jeszcze trudniej. Uciskana śródręczem (nie palcami) oddaje energię, wytwarzając dodatkowy opór, który angażuje – oprócz ramion – całą klatkę piersiową.

Niestabilność ovoball polepszy Twoją koordynację i płynność ruchów. Dzięki pracy na piłce poprawisz świadomość swojego ciała, tzw. czucie głębokie. Przejmiesz kontrolę nad wysokimi obcasami, a każdą nową aktywność opanujesz dużo łatwiej. Twoje ruchy staną się pewne, zwinne i kobiece.

Przydatne wskazówki przy treningu z ovoball

1. Intensywny wysiłek sprawia, że wilgotna skóra ślizga się na gumowej piłce. Buty i dłuższe getry będą bezpiecznym rozwiązaniem.

2. Na zajęcia wybieraj obcisłe ubrania. Niektóre ćwiczenia wymagają trzymania piłki np. między kolanami, a luźny materiał może to utrudniać.

3. Piłka pod stopą, kolanem, między dłońmi – na początku zajęć będziesz się modlić, żeby z niej nie zjechać. Z czasem będzie łatwiej, a efekty – już po kilku zajęciach.

4. Ze względów higienicznych zabierz ze sobą ręcznik, który rozłożysz na macie. Owiniesz nim też piłkę, kiedy balsam do ciała zmniejszy jej przyczepność.

5. Złap równowagę. Jeśli chwiejesz się, opierając na piłce, jeszcze przed wykonaniem dodatkowego ruchu ustabilizuj postawę. Bez tego całe ćwiczenie na nic.

Tagi: plan treningowy | ćwiczenia z piłką | piłka eliptyczna trening

Oceń artykuł:

5.00

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij