Women's Health poleca:

Trening przed triathlonem: pływanie

Poleć ten artykuł:

Triathlon to sport, który wymaga intensywnego i wszechstronnego przygotowania. Zobacz, jak podczas treningu w basenie zadbać o odpowiednią technikę pływania i przetestuj nasz plan treningowy. Dzięki wymagającym warunkom w wodzie błyskawicznie zbudujesz solidną formę.

Pływanie, jazda na rowerze i bieganie. Jedno po drugim. Triathlon – kiedyś sport dla młodych atletów, dziś coraz częściej dla ustatkowanych kobiet około czterdziestki. Jeśli szukasz kolejnych wyzwań i chcesz przeżyć niesamowitą przygodę powinnaś wystartować. Zobacz, jak wspominają triathlon jego uczestniczki.

Do przemieszczania się przeciw oporowi wody angażujesz całe ciało. Dlatego nawet jeśli jesteś w niezłej formie, podczas pierwszych treningów sporo czasu możesz spędzić uczepiona brzegu. Plus jest taki, że dzięki wymagającym warunkom w wodzie błyskawicznie zbudujesz solidną formę.

Pływanie nie jest Twoją mocną stroną? Spróbuj często stosowanej przez triathlonistów metody Total Immersion (sporo filmów instruktażowych znajdziesz na YouTube). Dzięki niej zmniejszysz opór ciała w wodzie, będziesz poruszać się swobodniej i oszczędzisz dużo energii.

Technika

Oddech

Utrzymuj równy rytm oddechu – to sprawia, że jesteś zrelaksowana (tak jak podczas jogi) i możesz zwiększać prędkość bez panicznego zachłystywania się wodą. Wypuszczaj powietrze nosem, gdy Twoja twarz znajdzie się pod wodą, co drugi ruch ręką odchyl głowę w bok, częściowo wynurzając ją nad powierzchnię, i nabierz powietrze.

Gdy oswoisz się z wodą, zacznij brać wdech co 3. ruch ramion. Dzięki temu będziesz mogła kontrolować trasę pływacką, co jest przydatne w otwartym akwenie pełnym ludzi. Umiejętność oddychania na obie strony ułatwi Ci także pływanie przy falach.

Ciało

Rotacja całego ciała zaczyna się od miednicy. Dzięki temu skręcasz się w biodrach i obracasz tułów, by móc płynnie pracować rękami i nogami. Płynąc „płasko”, jak deska, dryfujesz wolniej, niż gdy lekko skręcasz ciało, wprawiając je w ruch jak torpeda.

Nogi

Pracuj nimi ekonomicznie, a nie kopiąc wodę, ile pary w nogach. Poruszaj nimi tak, jakbyś chciała zsunąć klapki. Chodzi o to, żeby zachować jak najwięcej mocy na jazdę rowerem i bieg. Przyłóż się, mocniej wiosłując rękami.

Jeśli zmęczysz mięśnie już na początku i wypalisz ich zasoby energii, nie będziesz mogła na nie liczyć w kolejnych dwóch dyscyplinach, które są dużo bardziej uzależnione od pracy nóg. Podczas niektórych treningów pływackich utrzymuj między nogami deskę, żeby nauczyć się większego wykorzystywania górnej części ciała.

Tagi: pływanie | triathlon

Oceń artykuł:

4.50

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij