Women's Health poleca:

Trening body pump: zasady i ćwiczenia

Poleć ten artykuł:

Sztangi w końcu przestały być domeną mężczyzn. Coraz popularniejsze są ćwiczenia przy użyciu tzw. magic bar, które pomogą Ci zbudować upragnione mięśnie. Faceci będą musieli jakoś wziąć to na klatę.

Nazwy body pump albo magic bar, tłumacząc z fitnessowego na nasze, oznaczają zajęcia z użyciem sztang. Od razu spieszymy z wyjaśnieniem – nie chodzi tu o przerzucanie ton żelastwa i pakowanie w gronie osiłków. To zajęcia dla wszystkich i choć – jak większość zajęć fitness – oblegane są przez panie, to obok drobnych dziewczyn ciężary unoszą w rytmie postawni faceci.

Bo sztangi to nie tylko silny biceps. Trening odbywa się przy muzyce, która nadaje tempo. Choreografia nie jest skomplikowana: cały układ składa się z zestawu prostych ćwiczeń na różne partie mięśni. Obciążenie stanowi sztanga lub same obciążniki (czyli te ciężkie talerze na końcach drążka). „Sztangi różnią się zdecydowanie od tych używanych na siłowni – wyjaśnia Katarzyna Wysocka, fitness & diet coach. – Gryf jest lekki, często dla naszej wygody powleczony cienką gąbką".

Obciążenie dobiera się do poziomu wytrenowania: możesz zacząć od 1 kg (poradź się instruktora). Na początku sam gryf wydaje się ciężki, ale później zdziwisz się, ile drzemie w Tobie siły. „Obciążenie powinno się zmieniać zależnie od grupy mięśniowej – mówi Katarzyna Wysocka. – Na zajęciach każda piosenka to odrębna grupa mięśni – do każdej warto dopasować obciążenie. W końcu martwy ciąg możesz zrobić z większym ciężarem niż biceps" – dodaje.

I bez obaw: po zajęciach ze sztangami nie grozi Ci sylwetka kulturystki. Jedyne, na co możesz liczyć, to piękne, wyrzeźbione ciało (i zwiększone spalanie kalorii jeszcze następnego dnia, nawet podczas snu).

Technika ćwiczeń

Niezależnie, czym jest pokryty gryf sztangi (stalowy drążek, który chwytasz), w spoconych dłoniach potrafi się ślizgać. Problem rozwiązują rękawiczki kulturystyczne.

Na zajęcia weź wygodny strój i ręcznik, resztę zapewni klub fitness. Do ćwiczeń potrzebna jest mata, step, dobra muzyka oraz sztanga z obciążeniem i zaciskami.

Na zajęciach wykorzystuje się step, który symuluje ławeczkę do ćwiczeń. Jeżeli ćwiczysz w domu, możesz wykorzystać inne stabilne oparcie.

Nieważne, czy robisz przysiady, wypady czy uginanie ramion, pamiętaj o technice i stabilizacji tułowia. Trener na bieżąco koryguje postawę ćwiczących – słuchaj go.

Pumpy budują wytrzymałość siłową (dużo powtórzeń, stosunkowo nieduże obciążenia). Dobieraj talerze tak, żeby wytrzymać 50 min kompleksowego treningu.

Na kolejnych stronach czeka na Ciebie nasz program treningowy.

Tagi: trening siłowy | bodu pump | trening body pump | ćwiczenia ze sztangą

Oceń artykuł:

3.30

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij