Women's Health poleca:

Trening HIIT: interwały vs. tłuszcz

Poleć ten artykuł:

Chcesz szybko spalić tłuszcz? A może wzmocnić swoje mięśnie lub zwiększyć wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego? Mamy dla Ciebie idealną propozycję: wystarczy, że zdecydujesz się na fitnessowy HIIT, czyli intensywny trening interwałowy.

Jeśli jesteś fanką intensywnego treningu interwałowego (HIIT) lub słyszałaś o nim co nieco, to wiesz już, że to superszybka i bardzo skuteczna forma ćwiczeń. HIIT polega na przeplataniu krótkich, intensywnych serii ćwiczeń z mniej intensywnymi ruchami lub całkowitym odpoczynkiem pomiędzy nimi. Dobór ćwiczeń jest dowolny - najbardziej popularne jest bieganie, jazda na rowerze i trening na ergometrze. Można jednak wykorzystać również inne ćwiczenia: pompki, przysiady, podskoki, skakanie na skakance, wbieganie po schodach, jazdę na rolkach itd.

Przykładowy trening HIIT bazujący na bieganiu może wyglądać następująco:

1. 5 minut dynamicznej rozgrzewki (skłony, skipy, wymachy ramion, pajacyki, skręty tułowia, krążenie biodrami itp.)

2. 30 sekund sprintu na niemal maksimum możliwości

3. 15 sekund spokojnego truchtu

Powtórzyć punkty 2 i 3 pięciokrotnie

4. 5 minut schłodzenia ciała i streczingu

Jedna sesja treningowa nie powinna trwać dłużeh niż 25 minut. Co 1-2 tygodnie, w zależności od swojej formy, zwiększamy liczbę powtórzeń o dodatkowy interwał (czyli pkt. 2 i 3 razem wzięte).

HIIT jest bardzo efektywny, ponieważ decydując się na niego, ​​możesz spędzać mniej czasu w siłowni, a jednocześnie spalać więcej tłuszczu, podkręcić metabolizm i wzmocnić serce. Jeśli nadal nie jesteś przekonana, że warto spróbować  tej formy treningu, zobacz, jak wiele korzyści przyniesie Ci tych 25 minut ćwiczeń.

1. Wzmacnia najważniejszy mięsień

Mamy na myśli Twoje serce. „Kiedy zwiększasz intensywność treningu, jak ma to miejsce podczas intensywnego treningu interwałowego, sprawiasz, że Twoje serce ciężej pracuje” – mówi lekarz Jordan Metzl, autor „The Exercise Cure”.

A jako że ten mięsień (jak i większość innych) po poddaniu go ciężkim ćwiczeniom staje się silniejszy, ten trening jest bardzo dla serca korzystny. Ponadto badania przeprowadzone przez American Council wykazały, że tabata, wyjątkowo intensywny trening interwałowy, który składa się z 8 serii wykonywanych w ciągu 4 minut, skutecznie zwiększa wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego.

 

Tagi: trening HIIT | trening interwałowy

Oceń artykuł:

3.40

Skomentuj (0)

Women's Health poleca

Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca Women's Health poleca
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij