Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Regeneracja mięśni: 7 błędów

Zdrowy sen, ćwiczenia z wałkiem do masażu, radzenie sobie ze stresem, aktywny wypoczynek, zdrowe odżywianie - to składniki dobrej regeneracji po treningu. Sprawdź, jakich błędów powinnaś unikać, by odpoczywać skutecznie.

Wcale nie potrzebujesz ćwiczyć super intensywnie przez 365 dni w roku, by osiągnąć swój treningowy cel. Wiesz, czego za to potrzebujesz? Odpowiedniej regeneracji. “Istnieją dwa etapy konieczne do osiągania postępów w treningach – mówi dr Matthew Stults-Kolehmainen wykładowca na wydziale nauk o sporcie na Columbia University. – Musisz ciężko ćwiczyć i dużo odpoczywać".

W czasie wysiłku nadrywasz malutkie włókna mięśniowe, a kiedy odpoczywasz i ładujesz akumulatory, Twoje mięśnie mogą się odbudować  już jako silniejsze. Dlatego im wyższa jakość Twojej regeneracji, tym bliżej będziesz osiągnięcia swoich treningowych marzeń. Przedstawiamy Ci najczęściej popełniane błędy, których powinnaś unikać, jeśli do czasu kolejnego treningu chcesz być zwarta i gotowa.

Błąd nr 1: jesteś zdeterminowana, by osiągnąć swoje cele tak bardzo, że „dnia regeneracji” nie ma nawet w Twoim słowniku

Przetrenowanie Cię wreszcie dopadnie, a z nim nie ma żartów. Dobrze byś wiedziała, jak je rozpoznać, by móc od razu podjąć odpowiednie kroki. „Nie musisz się wykańczać siedem dni w tygodniu, by dotrzeć tam, gdzie pragniesz” – mówi Albert Matheny, współzałożyciel i trener w Soho Strength Lab. Dlatego weź wolny dzień, gdy tego potrzebujesz. „Są gorsze rzeczy niż opuszczenie zajęć, by pójść na kręgle z przyjaciółmi” – dodaje.

Stults-Kolehmainen zaleca korzystanie z Total Quality Recovery Scale (skali określającej jakość regeneracji), by dostosować się do procesu odbudowy w Twoim ciele. Przed każdym treningiem po prostu oceń, na ile wypoczęta się czujesz w skali od 0 (totalnie wykończona) do 10 (gdy czujesz się zupełnie rześko).

Nasz ekspert zaleca modyfikowanie intensywności ćwiczeń dla wyniku na skali poniżej pięciu – pomyśl wtedy o rozciąganiu, delikatnej jodze, albo lekkiej sesji na orbitreku. „Objawy przetrenowania i potrzeby regeneracyjne to bardzo indywidualna sprawa – mówi Stults-Kolehmainen. – Ale skala TQR to prosty sposób na określenie, jaki typ ćwiczeń będzie Ci służył najlepiej danego dnia”.

Regeneracja i odpoczynek to jeden z 15 zdrowych nawyków dwudziestolatek. Spróbuj wprowadzić w życie jak najwięcej z nich już dziś!

1 2 3 ... 7
STRONA 1 z 7

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij